Idag fick jag sådant sug på sillmacka när jag var och handlade. Så det var bara att koka några ägg när vi kom hem därifrån. Så fram med sillburken, och så fick det bli lite picklad rödlök på mackorna också.
Picklad lök är supergott. Passar bra till det grillade också. Och bättre sommarmat än sill är svårt att hitta. Både lätt att fixa och gott att äta på olika sätt. Kram=)
Hej Carin här som har den här bloggen. Jag är en gift kvinna på 64 år som lever med min man som jag har kompat ihop med över 40 år i vått och torrt. Sedan 2018 är vi bosatta permanent i Spanien. Det jag skriver om här på bloggen är livets vardag. Så bloggen är som min lilla dagbok.
Det var inga dåliga mackor, det gillade väl gubben
SvaraRaderaPicklad lök är supergott. Passar bra till det grillade också.
SvaraRaderaOch bättre sommarmat än sill är svårt att hitta. Både lätt att fixa och gott att äta på olika sätt. Kram=)
Såg himla gott ut det där :-)
SvaraRaderaÅ så gott. Älskar sill.
SvaraRaderaSåg väldigt gott ut :)
SvaraRaderaKram
Gillar inte sill men tummen upp för enklare och så god mat på sommaren :) Har ingen lust att stå för mycket i köket.
SvaraRaderaKram och ha en fin dag <3
Åhh jag bara älskar sillmacka med ägg...gott både morgon, middag och kväll!
SvaraRaderaHär regnar sommaren bort, var är den tro???
Kram från Titti
Mums vad gott kram
SvaraRadera