2025-11-15

Behandling

 

Igår så var det ju behandlingsdag och gubben skjutsade bort mig till sjukhuset som vanligt. Fick sitta och vänta en stund innan mitt namn ropades upp i högtalaren Carin Nygren paseo por favor. Högtalaren är lika dålig som på en flygplats där man aldrig hör vad de säger. Men skärper man till sig och sitter och lystrar som en elefant så går det.

Sittningen blev inga 5 timmar igår utan bara 3 timmar. Såg att jag hade mindre påsar på ställningen så min dos är ändrad lite efter mina nya blodvärden som jag har nu. Så jag var klar lite efter 11.30 igår och det kändes skönt.

Ringde gubben när jag var klar och strax efter jag kommit ut så kom han med bilen. Ixa var med så vi stannade till vid ett grönområde så rastade vi henne med innan vi åkte hem.

Sedan blev dagen relax och vila för mig och gubben pysslade lite med sin dator som det var något strul med som han fixade.

Vi åt köpelasagne till middag och den är faktiskt jättegod den på Mercadona. Så det gick snabbt och enkelt att få till middagen och sedan satt vi på altanen ett bra tag.

Sonen ringde och pratade lite och vi sa hej till Amelia och Elvis som allt var bra med. De sa att det var frost på backen där hemma.

Kvällen blev vid tv:n och det blev "På spåret" som vi tittade på. Sedan hoppade jag i säng och gubben tog en sväng med Ixa.


Såg inte vad det stod på skylten med gradantalet i poolen nu. Kan tippa på 16-17 kanske.



Ixa vill vara väldigt nära mig hela tiden och hon gillar inte när magväskan är där och tar hennes plats. 

2025-11-14

Läkarbesök

 

Ja igår så var det läkarbesök som stod på agendan och efter det skulle vi hämta ut nya sprutor för mina vita blodkroppar som inte är riktigt okej ännu. De hade förbättrat sig lite mot förra gången sa läkaren men inte tillräckligt.

Vi kom inte in på min ordinarie tid utan ca. en halvtimme efter så det blev lite knort med tiden som vi hade för att hämta ut sprutorna. För jag var tvungen att gå och lämna in pappren först för min behandling som jag gör idag. Så gubben gick ner till apoteket på sjukhuset och sa att han skulle säga att jag var på väg om min nummerlapp kom upp innan jag kommit dit.

När jag kom ner till apoteket så kom gubben med påsen med sprutorna i. Han hade sagt hur det låg till och då lämnade de ut sprutorna till honom som han fick skriva under med sitt namn på.

När vi var klara på sjukhuset så åkte vi direkt och handlade det lilla som måste fyllas på i kyl o skåp och sedan direkt hem.

Vi satt oss i trädgården när allt var inplockat och njöt ett tag för sedan började himlen verkligen bli grågul av caliman som de sagt skulle komma in under torsdagen.

Jag gick in och lade mig en stund och gubben tog en runda med Ixa. Sedan åt vi på altanen och det blev restmiddag innan vi tog kväller och gick in och satte oss.




Så här kan man parkera om man inte hittar en plats 😮.

2025-11-13

Inget stick

 

Igår hade jag 2 tider på sjukhuset och den första var att ta blodprov sedan hade vi en timme att slå ihjäl innan jag skulle vara på ögonmottagningen och få sticket i ögat. 

Men precis innan vi åkte hemifrån fick jag ytterligare en tid i sjukhusappen hos ögonmottagningen. Den var 10 minuter innan min ordinarietid. Vi trodde att det kunde vara kanske en genomgång av det som jag skulle göra.

När vi kom upp på ögonmottagningen behövde vi inte sitta länge där innan mitt namn ropades upp i högtalaren. Vi gick till rummet som de sagt och där satt ögonläkaren. 

Han bad oss sitta ner och sedan så berättade han att de inte kommer att göra något med ögat nu utan de skulle ha ännu en konsultation med cancerläkaren innan. 

För det här jag nu fått i mina ögon är det inte mer en ett par hundra som har i världen och alla har fått det när de haft en cancerdiagnos. Det är inte säkert att sprutan kommer att hjälpa som han sa sist när vi träffades. Det kan vara mer troligt att detta försvinner när min cancer försvinner på mig.

Ja så det blev inget stick i ögat utan vi åkte hem från sjukhuset med en ny tid hos ögonläkaren i slutet av november då ögon och cancerläkarna bestämt vad som ska göras.

Lite lättad att det inte blev av för jag var lite nervös inför detta. Men, men nu är det som det är och jag kan inte göra annat än förlita mig på vad läkarna säger.




2025-11-12

Tisdag

 

Tisdagen blev lite avslagen för min del när jag hade sett fel på datumet för min grej med ögat. Jag var ju så inställd på att få detta gjort och nu måste jag vänta en dag till innan det skulle bli av. Så jag gjorde inte så värst mycket igår det var gubben som gjorde desto mer. 

Han åkte och tittade till blommor hos vänner och uträttade några ärende också när han ändå var på G. Jag själv satt på trappen i solen och lyssnade på den nya boken som jag börjat lyssna på.

Kvällen blev vid tv:n som brukligt innan jag hoppade i säng för att ladda om för en ny dag.


Tidig morgon på byn.



Mycket bra spänningsroman och jag gillar uppläsaren av boken som är Gunilla Leining.

2025-11-11

Snurriga båda två

 

Så var det en ny vecka igen och den innehåller ett besök på sjukhuset nästan varenda dag förutom igår då.

Jo gubben hade en tid 20.30 igår på sjukhuset för sin snarkmaskin. En jäkla dum och knasig tid tyckte vi båda två. Men när vi sitter och äter middag vid 17.00 tiden så ringer gubbens mobil och det är en från snarkmaskinsföretaget som ringer. Hon vill bara ställa några frågor om hur det är och hur det går med maskinen. Då frågar gubben samtidigt om sin tid senare på kvällen som han har och hon svarar att det är en teletid och jag ringer lite tidigare. Så när gubben pratat klart så kollar han i sjukhusappen på sin tid och då ser han att det är en teletid. Så det var tur att hon ringde tidigare annars kanske gubben suttit på väg till sjukhuset när hon hade ringt.

Idag skulle jag ta sprutan i ögat trodde jag och när vi nu hade ätit frukost och satt med vårt kaffe så frågar gubben hur dags var det igen. Jag vet hur dags det är men slår ändå upp min sjukhusapp och kollar i den. Då får jag se att det står december på den tiden och den andra tiden som jag fått som är i morgon är spruttiden. Så det var ju en himla tur att jag slog upp appen och kollade annars hade vi åkt till sjukhuset i onödan. Ja man blir lite snurrig när hela sjukhusappen är fylld med olika tider.

Så idag är det inget på vår agenda utan jag får ladda om på nytt för imorgon.



Vantar, mössa och halsduk på, på morgonen.

2025-11-10

Söndagschill

 

Vi körde vår söndag i chillformat. Lugn, stilla och bara vara helt enkelt. Gubben han pysslade med växterna både i trädgården och på taket. Jag satt i trädgården och njöt av solen ett bra tag och sedan började jag måla lite julkort. Ska ju skicka hem till barnbarnen som jag brukar.

På eftermiddagen blev vi båda sittandes på altanen. Gubben med ett korsord och jag försjunken i mobilen. Sedan sa det väl bara swish så var det kväller igen.

Jag hade sett att den norska serien "Wisting" hade kommit ut med säsong 5 på SVT-play så vi började att se på den.


Vi gick till havet på morgonen.


Det var tyst lugnt och stilla där.


Gjorde en sats chokladbollar.



Det här ska visst vara sista säsongen.

2025-11-09

Superbra

 

Igår blev det en sovmorgon här hemma för mig och Ixa. Jag vaknade inte förens klockan 07.00 och Ixa verkade vara lika trött hon som jag. Så morgonrundan blev på byn när vi kom ut.

Hemma igen så blev det frukost och datorhäng som vanligt. Sedan tog vi bilen bort till La Zenia för att köpa en lampa till mig som jag kan ha när jag sitter vid datorn, målar eller virkar. Vi gjorde även en sväng in på apoteket där gubben hämtade ut lite mediciner. Efter det blev det Mercadona på hemväg för jag glömde köpa toapapper när vi handlade sist.

När vi kom hem satt vi i trädgården och käkade en varsin laxmacka och njöt i solgasset. Gubben tog en runda med Ixa på eftermiddagen och jag förberedde då för middagen.

Det blev raggmunk och bacon som vi åt och sedan satt vi där på altanen tills det var mörkt och vi gick in och kollade en stund på tv:n innan vi hoppade i säng.


Där bakom palmerna var månen.


Solen hade kommit upp när vi var hemma igen.


Julpyntat på La Zenia.



En liten och behändig uppladdningsbar lampa som jag bara kan flytta runt på.


Raggmunk och bacon.



Dottern la upp en bild på Ellen och hennes kompis som tävlade i Crossfit för första gången.

2025-11-08

Det var fredag

 

Igår stod veckohandling på agendan och vi åkte till affären när alla andra sysslor var avklarade hemma. Gubben var sugen på grillad fisk så han valde en havsgös/corvina i fiskdisken.

När vi kom hem så packade jag upp varorna sedan tog jag mig en powernap på soffan. När det var dags för en runda med Ixa tog jag den och gubben fixade till grillen på taket.

Vi åt på altanen och spelade sedan lite spel innan det var dags att bänka sig vid tv:n och se på "På Spåret".


Solen började att stiga upp där nere vid havet.


Mycket god fisk som vi kommer köpa fler gånger.


Vi hade bara sallad till fisken.



En chokladfondant med lite vaniljglass till kaffet.

2025-11-07

Städdag


Igår blåste det som sjutton på morgonrundan. Det skulle ha varit skönt med mössan på skallen kände jag, men vantarna har jag på mig och det var skönt. 

Efter frukosten och datorn hängde jag en maskin tvätt och när jag kom ner från taket så hade vi fått besök av våra gamla grannar. De åker hem till Sverige i nästa vecka och ville säga hej då till oss. Vi fikade på altanen och pratade lite innan de åkte vidare.

Jag bäddade rent i sängen och sedan blev det ett varv med dammtrasan innan dammsugaren åkte fram. Efter städningen gick jag upp till gubben på taket där han höll på med växterna.

Det var skönt att sitta där i solen och bara njuta av värmen från den. När det var dags för en runda med Ixa som gubben tog gick jag ner och satte mig på altanen.

Det blev restmiddag på pasta och lasagne som fanns i kylen. Kvällen blev vid tv:n en stund sedan var det skönt att krypa ner under rena lakan i sängen.


Månen lyste starkt och klart igår med.



När vi satt på taket kom en kanariefågel och satt sig där. Vågade inte resa på mig så den skulle flyga när jag knäppte kortet med mobilen.

Nu gillar Ixa att ligga länge i solen.



En ung polis lämnar allting bakom sig för att infiltrera den baskiska terroristgruppen ETA och ägnar mer än ett årtionde åt att försöka hitta deras gömställen i södra Frankrike.

2025-11-06

Tider båda två

 

Ja både jag och gubben hade en varsin tid på sjukhuset igår morse. Så när vi ätit vår frukost och druckit vårt kaffe åkte vi iväg.

Min tid var först och den var hos ögonläkaren för en undersökning för att se hur mina ögon var i nuläget. 

Blev uppropad före min utsatta tid och fick med en gång göra ett syntest. Vänsterögat är rätt okej men det högra är det inte och det hade nu blivit lite mer försämrat än sist vi var där.

De kollade som vanligt också med en massa olika ljus/färger i ögonen innan jag fick gå ut och sätta mig igen och vänta på att läkaren skulle ropa upp mig igen.

När vi pratade med läkaren så sa han att det fanns en sak man kunde prova på högerögat och det var att ge en injektion i glaskroppen på det. Ögat kan bli förbättrat eller så svarar det inte alls på behandlingen. Vi frågade om att höja styrkan i mina glasögon men det var inget som hjälper det som jag har i mina ögon.  

Så jag sa att jag ville prova med en spruta och se vad som sker. Skulle det fungera så är jag jätteglad och skulle det inte fungera så har jag i alla fall provat och får hoppas att det försvinner när min cancer försvinner i kroppen. Så i nästa vecka görs detta så får vi se.

Efter mitt besök så var det gubbens tur hos kardiologen för att kolla upp sitt kroniska förmaksflimmer. Läkaren blev glad och tacksam att gubben hade med sig ett utdrag på hans blodtryck som han tar varje dag där han nu såg hur det har varit de närmsta månaderna. Han fick ta ett EKG och sedan blev det några ändringar på hans hjärtmedicin innan vi kunde tacka för oss och åka hem från sjukhuset igen.


En stor stark fullmåne mötte oss när vi skulle gå vår morgonpromenad.



Både jag och gubben var trötta i skallen efter allt sorl som är på sjukhuset i väntsalarna.

2025-11-05

Vår tisdag

 

Vad hände igår, njaa inte så värst mycket faktiskt. Vi var hemma och tog dagen som den kom. Eller förresten så var gubben iväg på en liten tripp med bilen, men mer var det inte.

Vi satt ute i trädgården under parasollet och jag virkade en stund men upptäckte att det blev inte så bra där i skuggan för mig, så jag fick repa upp det jag hade gjort.

På eftermiddagen så vilade jag ett tag och gubben gick upp på taket och plockade ut dynorna igen i stolarna och soffan där uppe.

Kvällen blev på altanen som vanligt och sedan blev det tv:n och en dansk film innan jag hoppade i säng.


Igår sa vi godmorgon till havet.



En seriemördare förföljer unga kvinnor. Gemensamt för dem alla är att de har gjort abort. Detta attraherar en ung mans uppmärksamhet, som nu mördar dessa änglamakerskor och filmar sina illdåd. Men han bär mask och ser till att inte lämna några spår efter sig.

2025-11-04

Måndag igen

 

Ny vecka och lite finns det på agendan som ska göras. Gubben stack iväg med bilen efter frukosten och uträttade några ärenden. Jag själv tog en dusch och gjorde mig i ordning för dagen. Fixade lite inne tills gubben var tillbaka, och sedan tog jag en sväng till La Zenia.

Skulle hämta ut medicin och så skulle jag handla lite grejer till en presentpåse som vi ska ställa in hos grannen vägg i vägg när de kommer ner nu. De är så vänliga att vi alltid får låna deras hus när barn och barnbarn kommer ner och de vill aldrig ha något för detta för att gubben sköter om hus och trädgård när de inte är här. Men en påse med gott och blandat får de nu.

När jag var hemma igen tog jag en sväng med Ixa för gubben höll på i köket och donade. Sedan när jag var tillbaka blev det bara chill resten utav dagen som var kvar. 



Solen på väg att stiga upp när vi var tillbaka från morgonrundan.

2025-11-03

Tog söndagen med ro

 

Det hände inte så värst mycket igår faktiskt utan vi tog söndagen med ro. Gubben styrde lite i trädgården och jag satt och virkade ute i solskenet.

Jag bakade en en citronsockerkaka som vi sedan smakade av med en varsin kallkaffe i trädgården när den var klar. 

Vi åt restmiddag på kvällen för vi hade kvar av köttsoppan. Lite kortspel på altanen och sedan blev det tv resten av kvällen.



Helt otroligt vackert nere vid havet på morgonen.


Havet låg lugnt och stilla.


Några få människor på stranden.



En himmel som brinner.

2025-11-02

Lördagar är bäst

 

Igår var det dags att ta bort flaskan runt magen igen för denna gången. Jag glömde att fråga när vi var hos läkaren om det var möjligt att göra även detta på sjukhuset eftersom det strulat på vårdcentralen ett par gånger. Så det fick bli vårdcentralen som vi fick åka till.

Så när jag tagit rundan med Ixa så åkte vi dit och hängde på låset. Nu är inte vårdcentralen öppen på lördagar mer än i akuta lägen. Så man får ringa på en klocka så kommer de och öppnar. Jag blev insläppt med en gång och han tog mitt papper som jag alltid har med mig från behandlingen och lämnade till honom. Sedan ville han ha mitt sip-kort så han kunde knappa in mig. 2 minuter senare var det en sjuksyster som ropade upp mitt namn och jag fick följa med till rummet. sjuksystern undrade om det gick bra om han fick visa sin kollega hur han gjorde när man plockade bort flaskan och det var helt okej. Så igår så tog väl mitt ärende ca. 10 minuter inne på vårdcentralen. Så lördagar är den bästa dagen för att plocka bort flaskan utan några problem och en massa sura miner bakom receptionsdisken.

När vi kom hem så åt vi frukost och sedan blev det lite bloggande innan jag gick och lade mig en stund. 

När jag vaknade gick jag bort till Action och sedan Skandinaviska på hemväg. Men på Skandinaviska ska man inte gå och handla lördagar för då får de nya varor som ska upp på de tomma på hyllorna igen. Och det är lite rörigt med en massa kartonger som står i hela butiken.

När jag kom hem igen var jag precis slut och gick och lade mig igen på soffan och somnade in rätt snart.

Vi åt på altanen och satt sedan där ett tag men jag kände mig trött och seg och gick och satte mig vid tv:n istället. Jag tittade på några avsnitt av den nya tappningen av "Vi på Saltkråkan". Senare sedan blev det "Postkodsmiljonären" och "Bäst i test" som vi tittade på.


Morgonrundan genom byn.



Så nära ska lillprinsessan vara hela tiden.

2025-11-01

Ett minne

 

Igår när jag skrev om de spanska damen på behandlingen och hur vi förstod varandra med gester till slut så kom jag och tänka på min pappa.

Min mamma berättade detta en gång när det kom hem från en semesterresa de varit på.

Mamma och pappa reste mycket och en gång när de var på Kreta så gick min pappa iväg på en promenad ensam i byn där de bodde.

Det var inga konstigheter att han kunde vara borta ett par timmar när han tog sina promenader hemma i Sverige. För gick eller cyklade han förbi en skog så kunde han få för sig att kolla om det fanns någon svamp om det var den årstiden. Eller så gick han till båten som vi hade i nedre Glottern och tog sig en tur med den. Eller så träffade han folk på samhället och kunde stå och prata bort tiden.

Men nu när de inte var på hemmaplan så blev min mamma lite orolig när timmarna började gå. Men till slut fick hon se honom komma gåendes på vägen där hon stod på balkongen och blickade ut.

Han berättade att han stannat till vid en åker och där satt en fårabonde under ett olivträd med sina får runt omkring sig som betade. Fårabonden hade vinkat och pappa vinkade tillbaka och gick sedan till honom.

Pappa slog sig ner bredvid och sedan hade samtalat om allt sa han. Hur svarade min mamma som visste att pappa kan inte grekiska och inte heller engelska. Jodå de hade pratats vid med gester och mimik till varandra och förstått varandra riktigt bra sa pappa. Och det måste de nog ha gjort tänkte mamma eftersom han varit borta så länge.

Så ibland behövs det inte så mycket ord för att förstå varann. Utan det räcker gott med lite gester och mimik för att ha ett trevligt samtal.



Min farmor och pappa en jul i farmors kök.

2025-10-31

Sjukhusdag

 

Igår var det behandlingsdag och min tid var 08.00 så jag var där och checkade in mig 07.45. Det var många som redan satt där i korridoren för att få sitt namn uppropad för behandling. Jag själv blev uppropad strax efter 08.00 och var sedan uppkopplad och klar för behandlingen vid 08.30.

Jag började med att luta mig bakåt i stolen och lyssna lite på min bok och så kollade jag lite på instagram med. Efter det så blev det lite slummer tills de kom med vagnen med mackor, yoghurt, frukt, juice, kakor och en massa annat med. Jag hade en egen macka med mig hemifrån som förra gången. Men den här gången hade jag även en kallkaffe med mig. Men jag tog en yoghurt och lite juice från vagnen.

Sedan blev det vila igen tills mobilen ringde och det var dottern och Ellen som ringde på whatsapp. Det värmde i hjärtat att se dem och att vi hann att prata en stund innan min maskin började pipa. Min dos på sjukhuset var klar och jag skulle snart få gå hem därifrån. Det blev som vanligt 5 timmar som det har blivit några gånger nu.

Nu började damen mitt emot mig prata gladeligen när hon såg att jag också snart skulle få gå hem. Jag har suttit mitt emot henne tidigare så hon kanske kände igen mig med. Hon är spansk och jag fattar nada när hon pratar på som en kulspruta och ler. Men jag förstod när hon visade upp sin magväskan som man stoppar ner flaskan i och hon visade upp 3 fingrar och gjorde en gest mot huvet så förstod jag. Hon hade missat tagit med sig väskan ett par gånger när hon skulle behandlas och fått en ny varje gång. Så hon var inne på sin tredje väska. Jag sa att det var min första jag hade ännu. Vi sa hejdå till varandra när vi gick där ifrån.

Gubben hämtade mig som vanligt och vi åkte direkt hem igen till Ixa som väntade på oss. Sedan blev eftermiddagen lugn och även kvällen.



Runda i byn innan sjukhuset.

2025-10-30

Läkarbesök

 

Jepp ett sådant var inbokat igår som vanligt efter jag tagit blodprov. Blodproverna såg bra ut så idag så gör jag en ny cellgiftsbehandling. Men jag kommer att bli kallad för en kontroll/ultraljud på min vänstra lymfkörtel där jag har cancer. Skulle de se något annorlunda på ultraljudet så blir det en biopsi igen. Jag ska även ta denna gången 3st. sprutor för mina blodkroppar efter cellgiftsbehandlingen. Och de får gubben ta på mig som vanligt.

När vi var klara på sjukhuset åkte vi till Mercadona och handlade det som jag glömde när vi handlade sist. Sedan blev det raka vägen hem till Ixa. Gubben tog en promenad med henne och jag fixade till middagen åt oss.

Vi såg lite på tv:n och gubben tog sista kvällspromenaden som alltid med Ixa innan han hoppade i säng.


Blivit en sjö innan havet på Moscastranden.



En stor sprakande eldkrona på sjukhusområdet.

2025-10-29

Toppen

 

Först en runda på byn med Ixa och sedan tog vi bilen bort till sjukhuset för jag hade en tid på labbet där för att ta blodprov. Förstår inte varför jag sa första gången jag skulle ta blodprov att det gick bra på vårdcentralen fast läkaren sa att man kunde ta blodproverna på sjukhuset med. Det är nästan lika långt till båda ställena så det kunde inte var därför, strunt samma men på sjukhuset kommer jag fortsätta ta mina prover.

Jag gick med en gång och plockade ut en nummerlapp och sedan gick jag till labbet. Där tog de emot min lapp från läkaren där det står vilka prover som ska tas på mitt blod. Sedan var de bara att sitta ner och vänta på att mitt nummer skulle komma upp på skärmen. Sedan togs det några rör innan jag var klar att vända hemåt igen.

Vi käkade frukost när vi kom hem och sedan la jag mig ett tag innan jag tog tag i dagen. Det blev lite virkning ute på altanen när gubben hade löst klart sitt korsord. Jag behöver lampan när jag virkar så jag ser och gubben använder den när han löser korsord.

Körde en maskin tvätt som hängdes på taket och när den var hängd lade jag ut alla dynor igen på sin plats. Som var rätt onödigt för sent på kvällen kom det en lite regnskur så gubben fick plocka bort dem igen.

Jag bakade lite bröd och gjorde en god köttsoppa som vi åt på altanen och sedan blev det lite kortspel innan vi satte oss vid tv:n.


Plockade fram vantarna för jag skulle ha dem på mig när jag gick. Men så blev det inte för de låg kvar på altanen tyvärr. Så jag frös om händerna.



Mycket god middag tyckte vi båda två.

2025-10-28

Ny vecka igen

 

Så var det en ny vecka igen igår och denna vecka har en massa att göra saker i agendan, men måndagen startade vi upp lugnt utan någonting.

Som vanligt efter frukosten och datorn tog jag mig en stund på soffan, och när jag låg där så plingade det till i gubbens telefon. Vi hade gäster på ingång som skulle lämna några saker till gubben. Så det blev upp och hoppa rätt snart igen.

Vi bjöd på en fika och så blev det lite prat innan de åkte vidare på sina uppdrag som de hade inbokade på sin måndag.

Vi själva gjorde oss iordning för att åka till Mercadona och inhandla lite basvaror som var slut i kylen och skåpen. Jag hade ingen inköpslista med mig och så såklart så glömde jag köpa margarin såg jag när vi kom hem.

När varorna var inplockade där de skulle så tog vi bilen bort till Carolin och Fredrik för att ta en eftermiddagsfika. Jag hade med mig lite pocketböcker till Carolin som läser mycket. Jag själv kan ju inte läsa texten i pocketböckerna nu när ögonen är som de är. 

När vi var hemma igen så blev det köpepizza till middag som vi åt på altanen och när mörkret lagt sig blev det en stund vid tv:n som brukligt med.



Frös som sjutton på morgonen. Temperaturen visade bara på 14 grader när vi gick iväg.


Så gott med hembakade bullar till kaffet.

2025-10-27

Mulen söndag

 

Igår så gick vi ju över till vintertid men inget som Ixa brydde sig om, inte heller jag för den delen. Utan vi vaknade som vi brukar göra men jag försökte dra ut på tiden innan vi gick utanför dörren. Men lite efter 06.00 så stod vi där på gatan  och gick sakta ner mot havet. Den enda som jag mötte nere vid havet var den äldre herren med sin golden som går strandpromenaden fram och tillbaka med sin hund varje dag.

Hemma igen blev det frukost och datorhäng innan jag startade dagen. De hade lovat regn men det lyste med sin frånvaro. Men vid 14.00 kom det lite så vi plockade in dynorna på taket och i trädgården om det skulle komma mer.

Eftersom vädret var som det var så tog jag tag i städningen och gubben han gjorde långkok på spisen. Sedan blev det lite tv-tittande för att beta av serien (Tulsa King) vi håller på med.

När det var dags för middagen serverade gubben rotmos och fläsklägg som var så himla gott.

När kvällen kom så blev den vid tv:n igen och efter det så blev det hopp i säng för min del. Gubben satte sig vid sin dator och kollade nyheterna.


Det blåste rätt bra nere vid havet så det var skönt att vända hemåt och få lä igen bland husen.


Solen höll på att gå upp när vi nästan var hemma igen.



Så himla gott var detta och det blev kvar så vi kan ha restmiddag också.

2025-10-26

Marknadsrunda

 

Jo jag tog mig en marknadsrunda igår efter vi hade ätit frukost. Gubben hade inte hittat färsk dill och rotselleri när han hade var runt i affärerna på fredagen. Så jag tog mig en sväng till marknaden för att kolla om jag kunde hitta det där.

Även om jag var tidig så var det redan rätt mycket folk på marknaden. Inte så man behövde trängs med varandra det kändes bra. Jag gick direkt till grönsaksstånden och jag hittade rätt snabbt vad jag letade efter. 

Sista ståndet eller första beroende på vilket håll man nu börjar sin marknadsrunda det är ett bröd och bakverksstånd. Och igår var det fullt med smarriga bakverk med olika glasyrer på. Jag tycker egentligen att dessa bakverk är för söta för min smak men igår så stannade jag och handlade där. Tänkte vi kunde dela på en sådan där maffig bulle för en hel är alldeles för mycket för mig.

Så när jag var hemma igen tog vi oss en gofika ute trädgården, och gubben sa att han lätt hade klarat en hel bulle själv. Bullen var i hans favoritsmak som är pistage och den var även fylld med pistagekräm.

När det var dags för middagen så var det gubben som stod för den och han serverade en god fiskgratäng på torskrygg med en massa grönskar till.

När kvällen kom så blev det tv:n och en del grejer som vi såg ifatt.


Ingen havsrunda igår heller utan vi tog ett varv på byns gator.


Hittade det jag skulle ha.


Mycket glasyr på bakverken.


Vi tog gofikan i trädgården.


Ixa älskar sin hundkoja som gubben byggt.



En hittepågratäng som gubben gjorde. Torskrygg på risbädd med en massa goda grönsaker till.