2026-04-08

"BÄSTISTAX"

 

Fick ju upp i flödet på instagram ett tag så mycket smörtaxar i lufttorkande lera och i keramik. Och eftersom jag tycker det är kul att pyssla så var jag tvungen att testa att göra några.

Jag målade mina med akrylfärg men det var lite pilligt för mig med penseln på vissa ställen (synen). Skulle nog ha målat med posca pennor (tusch) istället. Men man lär så länge man lever.

När färgen torkat så lackade jag dem 3 gånger med vattenbaserat lack och när lacken torkat fick alla taxar en halsprydnad.

När jag satt där och dekorerade dem så tänkte jag att det här är inga smörtaxar utan bästistaxar. En tax som ställer upp i vått och torrt för en.

Och en bästistax har givetvis en stamtavla som lyder tex. såhär.


   STAMTAVLA                            

    Riff                             

Hej jag heter Riff

Och jag är en

 ”Bästistax”

Mina meriter är:

styrka, mod, kraft,

glädje, lycka och att

vara en bästis som

sprider en massa kärlek

till min blivande

husse eller matte


Ingen är den andra lik precis som det ska vara.


Nu har man testat på detta.

32 kommentarer:

  1. Halloj Carin!! Så kul! jag har tittat på smörtaxar på Tradera!! Dina är ju för gulliga!! Du ÄR verkligen kreativt! Älskar idén med bästistaxar, det ger dem personlighet. Du, charm slår perfektion alla dagar🐾

    KRAMAR till DIG!! Anna

    SvaraRadera
    Svar
    1. Halloj!
      Okej, och det är något som blivit väldigt poppis igen. Sådana hade ju farmor och mormor på bordet när de dukade fint.
      Tack och så är det.
      Kram

      Radera
  2. Väldigt söta de där promenadlimporna. Kram och ha en fin dag! ☀️🙂

    SvaraRadera
  3. Så fantastiskt fina bästistaxar. Villhöver en....., du är så duktig på allt trots att du inte ser så bra.
    Fortsatt fin onsdag.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack snälla du.
      Känner att ögonen ska tame sjutton inte hindra mig till att skapa.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  4. Wow, så fina, söta och personliga taxarna blev! Du är så duktig och kreativ.

    Kram

    SvaraRadera
  5. Så söta taxar, kommer ihåg att ni hade en tax i västra lund. Du är så himla duktig med allt ditt pyssel. / Ingalill

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack.
      Ja det hade vi och den fick jag av damfrisörskan som hade sin salong i gröna huset. Men det var mycket tjat hemma innan pappa gick med på det.

      Radera
  6. Åh så fina , vad duktig du är 🥰. Kommenterar inte så ofta men läser din blogg varje dag . Tänker på dig o håller alla tummarna för att det ska bli bra med din syn & annat du går igenom 🥰Kram Christina i Los Altos ( vi har stött på varandra ett par ggr. )

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack snälla du och kul att du läser min blogg.
      Ge dig till känna nästa gång vi stöter på varandra.

      Radera
    2. Ja det ska jag göra 👍🥰

      Radera
  7. Så söta bästistaxar! Ett helt gäng. Och dom kan ju vara både bästisar och smörisar!
    Kramar från Eva-Mari

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack och det har du ju så rätt i Eva-Mari.
      Kram

      Radera
  8. Gulliga taxar, du är så duktig och fint målade, även om synen inte är där just nu. Idag skiner solen här. Ha en bra dag. Kram Birgitta

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack och gubben fick kolla vart jag hade missat med penseln på dem.
      Det gör den här med och detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  9. Säger det igen, du borde ha en shop på Etsy. Inte klokt vilka SÖTA taxar du gjort. ÅÅÅ så fina!!! Smör och bästistaxar en nyhet för mig, men nu lär de dyka upp, du vet hur det är ... KRAMAR!!!

    SvaraRadera
  10. Men så fina taxar det blev.Fantastiskt vad du åstadkommer trots din syn .
    Kram Pia G

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag vill inte känna mig begränsad på grund av synen. Vill kunna skapa som jag alltid gjort. Så har jag gubben som säger till om jag missat något i det jag tar mig för.
      Kram

      Radera
  11. Så söta och vilken ide' med kompistaxar! Underbart! Kram Marika

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack och visst var det 😁 En kompis behöver alla.
      Kram

      Radera
  12. Åh, så fantastiskt söta taxar, du är ju helt otroligt duktig och kreativ. Öppna en webshop och sälj. Jättegulliga är de!
    Ha en fortsatt fin onsdag
    Kram
    Yvonne

    SvaraRadera
  13. Det här var verkligen de sötaste taxarna jag sett! Så imponerad av din inspiration.

    SvaraRadera
  14. Så superfina, du är fantatisk på att skapa! Har själv haft en tax som hette Max :) stor kram till dig!

    SvaraRadera
  15. Vilket kul pyssel, förstår det var svårt med färgläggningen med tanke på synen, men så söta de blev! Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var skoj och lite pilligt är det emellanåt.
      Kram

      Radera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.