Det blev en härlig eftermiddag i alla fall med massor av skratt. Det är ju inte så lätt för mig som är halvblind att se alla hinder på banorna. Så de var lite ledsagare för mig och visade på vart jag skulle sikta och slå. Men en spik slog jag utan att se vart bollen tog vägen, och jag var bara 12 slag efter vinnaren. Men ett skratt förlänger livet.
Efter vi spelat klart gick vi och åt innan vi styrde stegen hemåt igen.
Nu har även gubben luskat fram vad som ska bli utanför oss. Håll i er nu för det låter mer otroligt än sant. Det ska bli en cricketanläggning. Det fanns en ritning över det och gubben och brorsan som ser, har sett att de redan gjort den ovala ringen där planen ska vara. Ja vi får se när det är klart.

Ett gott skratt förlänger livet har jag hört. Cricket det är väl lite typ brännboll eller? Ha det gott i värmen. Kraaam Pia
SvaraRaderaJa det gör det.
RaderaJo det är ungefär som det.
Det ska jag ha
Kram
Kul med lite minigolf och ett gott skratt.😂
SvaraRaderaJag skulle nog inte klara en spik.
Då åker han hem till värmen här med🌞.
Ha en fin dag , kram Birgitta
Det var en toppendag och det gör han ju.
RaderaKram
Så härligt att få skratta. Det är verkligen bra för välmåendet. Trevlig helg! Kram
SvaraRaderaJa det är det verkligen och detsamma till dig.
RaderaKram
Härlig dag ni fick och att skratta har ju bara positiva effekter på kropp och själ.
SvaraRaderaCricketplan? Låter ju lite udda, men men kanske finns det de som behöver en sådan också. Annars kan jag nog personligen tycka att det borde finnas annat att satsa pengarna på i kommunen, för ni tillhör väl Torrevieja kommun, eller är ni under Orihuelas vingar? Nå, inte mitt problem för cricket är nog inget jag kommer testa, ha ha.
Jag har just satt igån en 1-liters deg med morotsfrallor enl Fredriks Fikas recept, tyckte det var lika bra att köra dubbel sats när jag höll på och grannarna fortsätter sitt kapande och skärande, så nu stängde jag dörren och drog igång AC och började baka.
Ha en fin fredag
Kram
Yvonne
Jo nog är det udda allt. Vi får se när det blir klart.
RaderaVi tillhör Orihuela kommun.
Här har de slutat för dagen nu så vi har det lugnt och skönt.
Detsamma till dig
Kram
Minigolf är alltid roligt och får man dessutom skratta gott är det inte fel :D
SvaraRaderaEn cricketplan! Det var onekligen lite udda men det finns kanske ett behov av en sådan...
Så gott med nybakade morotsfrallor!
Önskar en fin fredag1
kram
Ja det är skönt att få skratta ut.
RaderaVisst är det udda alltid.
Jag har inte bakat utan det var Yvonne.
Kram
Minigolf kan vara roligt ibland. Särskilt om man får skratta lite. Nu är det varmt här också. Blåser lite som tur är. Blir en lugn dag.
SvaraRaderaFortsatt fin och trevlig fredag.
Kram Tummelisa/Eva
Ja det är skoj och skratta är alltid skönt att göra.
RaderaSett och hört att ni har det varmt hemma med.
Ha en fortsatt fin dag du med.
Kram
Skratta är bra för hälsan. MInigolf har jag aldrig tyckt om även då jag hade full syn utan glasögon. Kanske för att jag var så hopplöst kass på det. Kramar Marika
SvaraRaderaOkej, jag är inte duktig på det heller även innan synen försämrades.
RaderaMen jag tycker det är kul.
Kram
Go'kväll Carin! Det låter som en riktigt fin dag trots värmen. Kul att ni fick till minigolfen innan din brorsa åker hem, och att det blev så mycket skratt. Extra imponerande att du bara var 12 slag efter vinnaren... och EN SPIK dessutom, starkt jobbat!
SvaraRaderaKRAM till DIG!
Halloj!
RaderaJa det var skoj att vi fick k till en dag.
Vi skrattade åt det med att jag inte var så långt efter. Men mina slag var mer på tur.
Kram
Minigolf är väldigt socialt och kul, glad ni fick till det innan brorsan åkte hem. Cricketanläggning, det låter ju väldigt exotiskt. Kanske blir mycket kul för er att titta på! Kram
SvaraRadera