Fredagen började som alla andrar dagar gör i veckan med en morgonpromenad till havet och solen hade redan kommit upp när vi kom dit.
Hemma igen så blev det frukost och lite chill på olika sett. Jag själv låg kvar på soffan när gubben hade tagit sprutan på mig och gubben och brorsan löste korsord.
På förmiddagen ringde tolken och sa att hon precis pratat med läkaren och att hon fått provsvaren från biopsin. Äntligen kände jag med en gång. Men svaret var väl inte det som jag ville höra. Cancern har spridit sig till lymfkörteln i halsen men det är den samma som jag har i ändtarmen där tumören sitter.
Såklart så blev jag jätteledsen först men sedan kändes det som en befrielse att jag äntlige fått svaret som jag nu väntat på i så många veckor och som gnagt i mig till och från under denna tid.
Så nu kommer jag få en tid inom en snar framtid till onkologen för att få veta hur min behandling kommer att bli och det känns ändå skönt att processen flyttat sig ett steg framåt nu.
Jag förstår mer än väl att det inte var det svaret som du ville få. Samtidigt måste det också vara en lättnad att du har fått svaret och definitivt är ett steg närmare behandling. Oviss väntan är enormt krävande och påfrestande. Nu kan det äntligen börja hända saker vilket måste kännas bra.
SvaraRaderaKram och god lördag!
Det var en märklig känsla igår att få ett negativt besked men ändå känna en sorts lättnad.
RaderaDetsamma till dig
Kram
Åh Carin... vet så väl vad du går igenom nu <3 Du har ett positivt mindset och det är till stor hjälp i den kommande processen! Gällande behandling så hoppas jag att det sätts igång asap, för snabbast möjliga kurering. Har du fått nåt hum om vad det kan bli (kemoterapi tex?)?
SvaraRaderaStor kram till dig!!
Jo jag försöker att se saker ljust och inte svartmåla det med en gång.
RaderaNej, jag vet ingenting om vad de har tänkt sig men jag hoppas det blir snart nu.
Tack och kram tebax.
Inte det besked du önskade, men som du säger, äntligen fick du veta. Hoppas in behandling kommer igång snabbt. Kramar!
SvaraRaderaNej det var det verkligen inte men det kändes bra att nu fått veta hur det ligger till.
RaderaJa vi får hoppas att det blir snart.
Kram
Vet precis. Så skönt när man fått svaret. Så oroligt innan man fått träffa onkologen. Sen bara kör man. Det önskar jag dig snabbt. Kramar Marika
SvaraRaderaTack snälla och vi får hoppas de blir en tid snarast.
RaderaKram
Negativt besked men skönt att äntligen få veta och nu kan du få veta vilken behandling som sätts in. Hoppas du får träffa onkologen snabbt och få sätta igång behandling. Styrkekram från Yvonne i La Mata
SvaraRaderaJa en märklig känsla att känna lättnad för ett negativt besked.
RaderaJag hoppas jag får en tid snart.
Tack snälla.
Kram
Äntligen fick du besked. Förstår att du blir ledsen, men nu kan behandlingen påbörjas snabbt, hoppas jag. Tänker på dig och tror/vet att allt kommer att bli bra. Positivt tänkande gör mycket.
SvaraRaderaVarm kram
Tummelisa/Eva
Ja äntligen vet jag och snart får vi hoppas att en behandling sätts in.
RaderaJo jag försöker se allt positivt och att allt blir bra till slut.
Kram
Skönt att äntligen få veta med sorgligt att få ett sånt besked. Nu börjar dock behandlingen och då äntligen kan du känna att det görs nånting åt eländet. Hoppas verkligen att du blir bra bemött och ordentligt omhändertagen. Svårare i ett land där språket är ett annat. Styrkekramar till dig från Eva-Mari
SvaraRaderaJo det känns skönt att jag snart sätter igång någon behandling mot detta.
RaderaJa det får vi hoppas att det blir bra.
Tack 😊.
Kram
Trist besked - men ett besked är ändå ett besked och så kan vi gå vidare.
SvaraRaderaFin omgivning där du bor - har tittat in här då och då förr, men lite tappat bort dig på vägen.
Ja det var det men ändå en lättnad så man nu vet och kan gå vidare i processen.
RaderaOkej, välkommen tillbaka.
Beskedet var ju inte det bästa såklart. Men nu vet du ju. Känner med dig och hoppas at allt kommer bli bra, Kraaam Pia
SvaraRaderaNej det var det inte men skönt att veta och att man kan gå vidare nu i detta.
RaderaTack snälla du.
Kram
Skönt att äntligen få reda på hur det ligger till, så att behandlingen kan börja. Du kommer att fixa det, styrkekram, Marie/ kolmården
SvaraRaderaJa det är skönt att nu veta och att snart en behandling sätts igång.
RaderaTack 😊
Har läst ikapp här inne hos dig och vilket tråkigt besked jag ser att du fått. Men ändå skönt att få veta kanske, då har du något att förhålla dig till och behöver inte leva i ovisshet. Hoppas att du nu kommer att få det stöd och den hjälp som du behöver för att bli frisk igen. Stor varm kram!!! //Tina
SvaraRaderaHej!
RaderaJa det var det men skönt samtidigt att nu ha fått ett svar.
Tack 😊.
Kram
Inte alls roligt att läsa, men skönt med ett besked iallafall. Hoppas att behandlingen startar så fort som möjligt. Du har många som skickar goda energier åt ditt håll.
SvaraRaderaStyrkekram
Det kändes bra med ett besked även om det inte var positivt.
RaderaJa vi får hoppas att jag får en tid snart hos onkologen.
Ja det känns skönt att ha det.
Tack 😊
Kram
Hej Carin! Ligger här under parasollet och läser ditt inlägg. Jag vet hur tufft det är att få det beskedet, men jag beundrar ditt mod i att möta sanningen och din styrka i att se det som ett steg framåt i processen. Det är så mänskligt att först känna sorg, men också lättnad över att äntligen veta vad som gäller. Jag hoppas att du snart får en tydlig behandlingsplan och att du känner dig trygg i det som väntar. Du kommer fixa det här Carin! Det finns inga andra alternativ och du är inte ensam! FUCK CANCER💢👊🏻 KRAMAR till DIG❤️! Anna
SvaraRaderaHalloj!
RaderaTack Anna 🧡
Nu blickar jag framåt och hoppas på att min behandling börjar snart.
Jag är glad att vi hittat en så bra tolk som nu har varit ett stort stöd för mig/oss när det behövs.
Klart jag kommer att fixa detta, så är det.
Vet att jag inte är ensam och är glad för alla fina bloggvänner jag har.
Kram
Tänker på dig!Har själv gått igenom det och vet hur det känns när man får beskedet.Nuhoppas vi på att behandlingen startar så fort som möjligt.Kramar till dig❤️
SvaraRaderaTack 🧡
RaderaVi får hoppas på att jag får en tid så fort som möjligt till onkologen.
Skönt att du äntligen efter så lång tid fick ett besked även om det var ett jobbigt besked.Känner inte dig men upplever dig som klok och stark.Nu håller jag tummarna att du får en tid till onkologen kommande dagar nu får de bli slut med väntan.Styrke kramar i från mig i Los Dolses.
SvaraRaderaPia G
Det var en lättnad även om det inte var ett positivt besked.
RaderaJag försöker att se saker och ting så positivt som möjligt men visst har jag svackor med ibland.
Tack snälla du 😊
Skickar styrkekramar, inte trevliga besked men ovissheten och väntan är alltid jobbiga, önskar dig all lycka
SvaraRadera