En molnig tisdag var det igår men vilka temperaturer vi hade ändå. Vår termometer visade på +26 fast ingen sol sken på himlen.
Det blev lite OS-tittande och våra svenska deltagare presterade väldigt bra igår, så vi fick ihop 4 st. medaljer på en och samma dag. Just då vi satt och kollade på sprint i längdskidor då tittade solen fram såklart men det brydde vi oss inte om.
Det blev lite pysslande igår för mig när gubben stod i köket och lagade maten. När vi var och handlade i måndags så hittade han kycklinglever i affären och frågade om han kunde få göra leverstuvning någon dag. Vet faktiskt inte om vi ätit leverstuvning sedan vi flyttade till Spanien men jag tror inte det. Det var i alla fall jättegott och det blir säkert fler gånger vi kommer ha detta. Det var så gott så jag glömde t.o.m. att ta bild på maten.
På kvällen blev det en stund vid tv:n som vanligt och vi såg klart på mini-serien.
Ja det här var mitt pyssel igår. Det jag jobbade med var lufttorkad lera och pinjekottar. Det är tänkt att det ska bli små igelkottar när de torkat och blivit målade.



Ja, vilken lyckad dag det blev för Sverige i OS i går. Riktigt imponerande och sprinten var fantastisk.
SvaraRaderaLeverstuvning älskade jag när jag gick i gundskolan men numera kan jag inte äta de. Vet inte varför men det går bara inte.
Så kul med ett nytt pysselprojekt!
Kram och god onsdag!
Jaa det blev en väldigt lyckad dag för Sverige igår. Kycklinglever mums , förstår att du tyckte det var gott. Du fick verkligen till den bilden med dina intressen, jättekul bild.
SvaraRaderaHoppas du mår bättre. Kram Birgitta
Vilken härlig bild även om du verkar ha fått en tredje hand, men det hade man ju behövt ibland.
SvaraRadera