Vi höll oss hemma och hade en toppendag med mat, skratt, spel och lite allvar med.
Vi började med sill-lunch som brukligt är när det är midsommar, i alla fall för de allra flesta. Sedan blev det en liten vila för mig innan midsommartårtan skulle ner i magen. Men hos oss blev det en midsommarpaj istället och den slank ner utan problem till kaffet.
Lite kortspel, lyssna på musik och en massa roliga minnessnack om gamla midsomrar som man haft. Sedan blev det häng i en solstol för mig och en skön powernap med boken i öronen.
Vi avrundade kvällen med att grilla några korv. För köttet som var tänkt orkade vi inte kom vi fram till. Så det får grillas idag i stället.
Somnade rätt snart när jag gick och lade mig fast det var väldigt varmt. Termometern stod på 27 grader när klockan hade passerat tio snåret.
Lika fridfullt och vackert som alltid vid havet.
De kom och klippte grannens palm igår och det var inte en dag försent.
Såklart så sippade vi på en drink innan sillen skulle ner i magen.
Sill och potatis är så gott.
Den pajen såg urläcker ut! Skulle hellre velat ha än tårta. I morse vaknade vi upp på ett ställe där det serveras prinsesstårta till frukost. Mannen åt men jag hoppade, fanns så mycket annat gott.
SvaraRaderaKram
Den blev bra och var inte för söt heller.
RaderaOj, starta dagen med prinsesstårta det är inget som man gör varje dag 😉.
Kram
Det lät som en jättefin midsommar, hos mig blev det lax. Kladdkaka med glass. Avstod jordgubbar en liter kosta 70 kr. Ha en fortsatt fin helg. Kram Birgitta
SvaraRaderaDen var toppen och lax är inte fel det heller.
RaderaJösses så dyra gubbarna är där hemma.
Detsamma till dig.
Kram
Ja sill brukar ju vara den obligatoriska lunchen på midsommar. Men i år hoppade jag över den.
SvaraRaderaIbland är det skönt att strunta i alla traditioner/vanor.
Men din paj hade jag aldrig tackat nej till. Såg supergod ut.
Kram Carina
Håller med dig om det.
RaderaDen blev bra och den gick ner utan problem med 😉😀.
Kram
Gomorron!
SvaraRaderaEn jättefin, lugn och mysig dag ser ni ut att ha haft <3 Vad är det för glass ni stoppar i drinken?
Här är också väldigt varmt nu, men det är ju den tiden nu och ett par månader framöver ;)
Ha en fortsatt fin helg!!
Stor kram
Godmorgon!
RaderaDen blev toppen och bra.
Jag köper isglass på Mercadona och denna gång tog jag Mangosmak. Det blir jättegott när den smälter ner i Cavan.
Jo det är ju så och jag är glad att vi har taket som det oftast fläktar på.
Detsamma till dig.
Kram
Det lät som en bra midsommarafton med mycket gott att äta. Pajen ser verkligen så god ut!
SvaraRaderaÖnskar en fin midsommardag!
Kram
Den var perfekt och pajen blev toppen till kaffet.
RaderaDetsamma till dig.
Kram
Hej Carin! Vilken härlig midsommarafton det låter som! Det enkla och familjära brukar ofta bli de allra bästa stunderna! Den där drinken såg jag på Insta! Så festlig och läskade god!
SvaraRaderaHa en fortsatt underbar midsommarhelg! KRAM till dig! Anna
Halloj!
RaderaDen var toppen och det stämmer att det är så.
Den är läskande och god 😋😀.
Detsamma till dig.
Kram
Härlig Midsommar. Så god paj du har gjort. Här blev det som vanligt matjessill, gräddfil, potatis, gräslök, hackat ägg, saltgurka, och rädisor till lunch. På kvällen grillspett och hemmagjord potatissallad. Lite senare åt vi jordgubbar och drack kaffe. Tur att vi är uppe länge.....så vi hann få i oss allt.
SvaraRaderaFortsatt trevlig midsommarhelg.
Kram Tummelisa/Eva
Låter som ni med hade en trevlig midsommar.
RaderaJa det är ett sjå att hinna äta allt som man ska 😉😁.
Detsamma till er.
Kram
Vad bra de klippte grannens palm! Den är ju en plåga för er har jag förstått. Vilken smarrig paj. Jag blir ju alltid så hungrig när jag är hos dig :) Kram
SvaraRaderaJa det är det verkligen när den slår i blom. Det ligger sådana där småblommor på hela vår takterrass då.
RaderaDen var god och tyvärr är den slut nu med.
Kram