2025-07-18

Vi har det varmt nu

 

Igår fick det bli en sväng till Mercadona och göra en liten veckohandling. Det gick smidigt för det var rätt lite folk i affären.

När vi kom hem åkte varorna in där de skulle sedan satt vi oss och åt vattenmelon på altanen. Det var mycket läskande och gott i värmen som är nu. Igår hade vi 34 grader och varmare ska det bli till helgen. Inåt i landet inte många mil här ifrån var det 40 och det kanske det kan bli här till helgen.

Så himla trött på den här värmen nu, jag som alltid gillat den förut. Men i år så började graderna stiga så tidigt så det känns som vi haft det här en evighet. Sedan beror det väl lite på hur jag mår med, men värmen är olidlig nu och det är många som säger det som gillar denna årstid precis som jag annars. 

Och när det är så här varmt så ökar ohyran på växterna. Det är bladlöss, bommulslös, myror och gud vet allt. Gubben sprutar till ingen nytta säger han. Det går inte att få bukt på det. Myrorna är väl okej för de gillar ju lössen men dessa småmyror är överallt, både ute och inne denna årstid.

Vi åt lax igår till middag och det smakade bra och sedan satt vi kvar på altanen och spelade lite kort tills vi tröttnade på värmen och gick in och satte på ac:n och såg på tv:n ett tag.


Var tvungen att runda udden igår för att se på båten som kört på grund där.


Där tog det stopp för dem.


Smakade bra med lax.

16 kommentarer:

  1. Myrorna är det ni ska göra er av med först, då försvinner mycket av bladlössen. Det är myrorna som lockar dit dem. Något jag lärde mig när vi flyttade hit. Jag lägger kalk på myrgångar och bon, då flyttar de. Hoppas ni får bukt på ohyran. Vädret är väldigt annorlunda i år, både vinter, vår och sommar är inte som vanligt. Känner jag. Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jo vi vet men det är sjukt mycket myror i år här hos oss.
      Kalkat tror jag inte gubben har gjort utan ändvänt andra metoder. Men ska tipsa honom om det.
      Ja det är det verkligen.
      Kram

      Radera
  2. I Malmö är det underbara 20-25 grader och alldeles njutbart. Trevlig helg! Kram

    SvaraRadera
  3. Varmt här också runt 27-28 grader. Tur man har en pool att svalka sig i. Jag har hört att myror inte gillar kanel men vet inte om det stämmer. Värt att testa ändå. Ha det fint! Kraaaam Pia

    SvaraRadera
    Svar
    1. Har sett att värmen kommit till er nu och här blir det duschen badar inte i poolen nu.
      Har testat det med kanel när vi bodde i Sverige och det funkade väl sådär.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  4. Nu har vi också haft det varmt i några dagar, 28-30 grader. Lite för varmt för min del. Inget kul med myror och bladlöss. Gott med lax åt det också igår. Tar även powernap som du.
    Ha en fin dag och helg. Kram Birgitta 🌞

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jo hörde det från barnen att det stigit i graderna där hemma. Här är det olidligt nu tycker jag.
      Nej det är det verkligen inte, men är det varmt så kommer de.
      Ja lax är jättegott och en powernap eller två är inte fel alls bara skönt.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  5. Vi är också less på den här värmen, det är förfärligt dag efter dag. Hade inte dottern m familj kommit i onsdags och är kvar till 29 juli då vi också åker hem, hade vi garanterat åkt hem tidigare. Det är sååå tryckande värme från morgonen redan och känns behagligt först framåt 9 på kvällen, då är det ljuvligt.

    Vi har faktiskt inte många myror att tala om, några här ute har jag sett. Vi har tack och lov inte många kryp över huvudtaget och det är jag glad för. Vi har ju en stor park framför våra hus så kanske håller alla kryp till där. Min fasa är att någon ska slarva med en cigg och det tar eld och nu är det ju knökatorrt där, huuu. Vi har ju bara parken mellan oss och La Matastranden och även i normalläge är det torrt där men nu ser man hur flera träd har torkat bort då det inte regnat nåt. Eftersom vi varit här i 41 år olika tider på året så är det ju helt klart att det handlar om klimatförändringar de luxe, även om vissa tycker att det är normala temperaturer sommartid. Riktigt varmt (förr i världen) var det först i augusti, i juni fick du ha en tunn tröja på kvällarna, nu är det ju full gas hela året. Ja, ja det är som det är, men nu har vi bestämt att det inte blir så lång tid här på sommaren utan längre höst och vår istället.

    Ha en fin fredag
    Kram Yvonne i La Mata

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja fy sjutton så olidligt det är man blir precis tom i knoppen och orkar inte ett jota.
      Låter toppen att ni inte har besvär av några myror för de är inga roliga små kryp.
      Ja det där med rökare och nu när det är så torrt har jag också tänkt på, riktigt otäckt.
      Visst är det klimatförändringar som har skapat den här hettan och värmen som blir på somrarna nu. Det här är inga vanliga temperaturer.
      Skönare att njuta av tiden här en att behöva lida av värmen så det förstår jag att ni bestämt.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  6. Gomorron Carin!
    Känner precis samma om värmen, det kvalmiga och fuktiga är absolut värst tycker jag :/ Och man vet ju att det är många veckor till att leva med det :D
    Att dessutom vara sjuk samtidigt vet jag ju hur det känns väldigt väl, och tyvärr var det nog det som gjorde att jag numera har mycket svårare för värmen då jag kopplar det till en jobbig period...
    Ta hand om dig fina du <3
    Stor kram!!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Halloj!
      Ja det är inget som tar slut i nästa vecka det här utan det är bara att beska med det en tid framöver nu.
      Jag har alltid gillat värmen förr men nu är den olidlig och så är man inte helt frisk och alert heller då blir det dubbelt värre.
      Detsamma med dig.
      Kram

      Radera
  7. Med tanke på hur tidigt värmen kom till er så är det så klart lätt att tröttna på den. Känna att nu räcker det. Sedan påverkar det så klart också att du är sjuk. Hoppas i alla fall att det blir drägligare hos er och att ni slipper 40 grader i alla fall.
    Så vackra bilder och vilken himmel!
    Önskar en fin fredag nu!

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jo så är det och jag längtar till hösten redan.
      Vi får se hur det blir men tyvärr så ska visst värmen öka lite till i morgon.
      Tack.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  8. Mycket ohyra och kryp är det här också på växterna. Vi har väldigt varmt här också nu. Orkar inte göra så mycket. Förstår om du blir trött, du mår väl inte så bra. Hoppas du snart känner bättring och ork. Tänker på dig.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det är ett dilemma när värmen kommer med all ohyra som kommer då.
      Här går det inte i många knop heller och jag är mest trött. Skönt att ha morgnarna när inte solen visat sig ännu.
      Tack.
      Kram

      Radera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.