En liten lägesrapport till er hur det är här hemma på Casa 66.
Jag har börjat med en ny behandling med tabletter och cellgiftsbehandling med. Äter tabletterna måndag till fredag och sedan uppehåll över helgen och sedan börja om på nytt igen. Gör detta i 2 veckor + 2 cellgiftsbehandling under tiden med.
Men igår blev det stopp för mina blodvärden var inte okej igen. Så nu är det 5 sprutor som gäller tills jag träffar min onkolog nästa vecka igen.
Jag var på mammografi igår med för mitt vänstra bröst har svullnat upp. Jag tror jag får svaren på detta när jag ser läkaren nästa vecka.
Jag hade en tid till ögonoperation för mitt högeröga som jag knappt ser på längre (bara grumligt) den 30 juli men den har blivit uppskjuten. Onkologen sa nej till den nu när jag gör denna behandling för jag kunde få blödningar.
Så nu vet ni lite hur läget är här hos mig.
Glömde nämna att jag eller rättare sagt vi är trötta på värmen som vi har just nu. Men den ser ut att vara kvar ett tag till tyvärr.

Så skönt med ett livstecken från dig, kollar varje dag. Hade hoppats att din ögonoperation var gjord, hoppas den kommer snart. Förstår att värmen är påfrestande. Håller tummar och tår för tillfrisknande.
SvaraRaderaKram
Tack fina du.
RaderaJag hade också hoppats på att jag skulle ha gjort min operation men den kommer när den kommer.
Värmen är jobig men jag vi håller oss inomhus mitt på dagen.
Kram
Kära finaste Carin❤️ Har ju tittat till dig då o då via andra kanaler. SKITCANCER!!!! Jag hoppas verkligen att behandlingen snart börjar ge resultat och att dina blodvärden återhämtar sig så att du kan fortsätta enligt planen. Det måste vara jobbigt med all ovisshet kring både bröstet och ögat också.
SvaraRaderaJag håller tummarna för att du får positiva besked när du träffar din onkolog nästa vecka. Ta hand om dig, vila när du kan och vet att många av oss tänker på dig och skickar massor av styrkekramar!! KRAMAROM!!! Anna
Halloj Anna
RaderaTack för all omtanke det värmer och ger styrka.
Klart att det snurrar tankar i huvudet när det bara dyker upp nya saker men det ska fixa sig.
Ja vi får hoppas på positiva besked nästa vecka.
Kram
Så fint med ett livstecken och en uppdatering för jag har tänkt mycket på dig. Jag hade också hoppats på att ögonoperationen var gjord men förstår att det inte går att riskera något med ögat. Hoppas du får positiva besked hos onkologen nästa vecka och att det inte är något med ditt bröst.
SvaraRaderaJag kan mer än väl förstå att ni är trötta på värmen för den är verkligen inte nådig hos er.
Många styrkekramar <3
Jo jag trodde också att min operation skulle vara fixad nu. Men jag får leva med detta ett tag till tyvärr.
RaderaJa vi får hoppas att det bara är glädjande besked nästa vecka.
Tack för din omtanke det värmer i hjärtst.
Kram
Skönt att du uppdaterat läget, har tänkt mycket på dig och tittat in här då och då. Synd att ögonoperationen inte gick att genomföra som planerat, men, men läkarna vet nog vad de gör för att inte förvärra något. Hoppas du får starta behandlingen igen efter sprutorna som tänkt och att dina blodvärden blir bra igen.
SvaraRaderaStackars er med den värmen, tyckte det var rent förfärligt de två månader vi var nere, man blir ju helt orkeslös av bara det och du som är sjuk måste det vara ännu värre för. Vi är inne på att nästa sommar skippa nerresa och istället vara där höst och vår, vi får se om vi kommer ihåg det när det blir dags att boka, ha ha.
Håller tummar och tår för att dina värden är bra till nästa vecka och att det inte är något knas med bröstet.
Styrkekram
Yvonne
Tack fina du.
RaderaJa det var tråkigt att i te operatio engick att genomföra. Men de vet nog vad de gör och riskersr ingenting.
Värmen är en pärs och jag hoppas det blir höst snart.
Vi får hoppas på glädjebesked när jag träffar läkaren igen.
Kram
Blev glad när du skrev på bloggen,tänker på dig och hoppas på att du snart mår bra igen.
RaderaKram Helen
Tack snälla du.
RaderaKram
Stor Kram till dig! Här är det också så varmt att hjärnan smälter. Hemskt! ❤ Marika
SvaraRaderaTack Marika och jag har sett vilken hetta ni har med. Värre än här.
RaderaKram
Tänker på dig och håller tummarna. Skönt att höra av dig/ Marie ; kolmården
SvaraRaderaTack Marie 😊
RaderaFint att höra av dig, men förstår att det verkligen är jobbigt och ledsamt både med vad du går igenom och med värmen. Tänker på dig och håller tummarna för att du får bra besked nästa vecka. Kramar
SvaraRaderaTack Anna det värmer
RaderaKram
Förstår att läkarna tar de klokaste besluten och har full omsorg om dig men så mycket för dig att hantera i allt.
SvaraRaderaÖnskar att all behandling ska gå att göra och att det som behöver stärkas fungerar så att du kan göra din ögonoperation. Och läkedom i allt i din kropp också. Blir berörd av allt och kändes fint att du orkade uppdatera.
Tack Monika
RaderaJa vi får hoppas på bra besked nästa gång jag träffar läkaren
Kram
Önskar dig allt gott som finns.
SvaraRaderaKramar från Eva-Mari
Tack fina du 😊.
RaderaKram
Fint att få höra från dig. Du har det verkligen jobbigt, hoppas på att blodvärdena snart är bättre och du snart kan få göra din ögonoperation.
SvaraRaderaKram
Tack Hanna och vi får hoppas att det vänder snart.
RaderaKram
Jag har tänkt så himla mycket på dig och hur du mår. Här kommer stora styrkekramar från mig
SvaraRaderaKRAM
Tack snälla Jessica.
RaderaKram
Har tänkt på dig varje dag. Så roligt att du kunde skriva lite. Tråkigt med din ögonoperation att den blev uppskjuten, men de vet väl vad de gör och vill inte riskera något för dig. Hoppas dina blodvärden blir snabbt bättre. Tittar in här varje dag, även om du inte skriver.
SvaraRaderaVarm kram och fortsatt fin och trevlig fortsättning på veckan.
Tummelisa/Eva
Ja det var tråkigt att inte operatblev av. Men de vet väl va som är bäst.
RaderaJa vi får hoppas att de är bra när jag träffar läkaren igen.
Kram
Härligt med lite uppdatering från dig . Tänker på dig o kikar in varje dag. Kram Christina LosAltos
SvaraRaderaTack Christina 😊
RaderaTänker på dig varje dag blev så glad att höra ifrån dig.Ni får ha det så bra ni kan i värmen.
SvaraRaderaKram Pia G
Tack Pia 😊
RaderaKram
Så underbart med en uppdatering, även om det var lite tråkigheter som uppskjuten ögonoperation. Jag kommer fortsätta att kika in emellanåt. Kram.
SvaraRaderaTack Jossu och jag ska försöka göra uppdateringar när jag kan.
RaderaKram
Hej Carin!! Å vad fint med en uppdatering från dig. Tänker på dig! Glad att ha dig på Insta, men jag uppskattar att du skrev här nu. MÅ bröstet vara ngt annat än det du fruktar ... HÅLLER alla tummar jag kan. Kommer att titta in här titt som tätt, men känn NOLL press på att uppdatera. Skriv bara då du orkar, och det gör du ju. FATTAR ATT VÄRMEN ÄR PÅFRESTANDE till MAX!! Må den vika. Massor, massor av kramar från mig!!
SvaraRaderaTack Annika det värmer gott att få höra dessa ord.
RaderaJa vi får hoppas att det är något annat i bröstet.
Jag uppdaterar när jag känner för det.
Kram
Har besökt din blogg flera ggr för att se om du skrivit ngt, håller tummar och tår att du får goda resultat vid nästa läkarbesök, kramar/Mia
SvaraRaderaHej Mia och tack.
RaderaVi får verkligen hoppas på det bästa.
Kram
Jag tittar också in ofta och hoppas på goda nyheter från dig. Instämmer med alla ovan och håller också alla tummar för att det ska blir bra. Skickar en stor kram
SvaraRaderaHej Caroline och tack snälla.
RaderaKram