2026-04-08

"BÄSTISTAX"

 

Fick ju upp i flödet på instagram ett tag så mycket smörtaxar i lufttorkande lera och i keramik. Och eftersom jag tycker det är kul att pyssla så var jag tvungen att testa att göra några.

Jag målade mina med akrylfärg men det var lite pilligt för mig med penseln på vissa ställen (synen). Skulle nog ha målat med posca pennor (tusch) istället. Men man lär så länge man lever.

När färgen torkat så lackade jag dem 3 gånger med vattenbaserat lack och när lacken torkat fick alla taxar en halsprydnad.

När jag satt där och dekorerade dem så tänkte jag att det här är inga smörtaxar utan bästistaxar. En tax som ställer upp i vått och torrt för en.

Och en bästistax har givetvis en stamtavla som lyder tex. såhär.


   STAMTAVLA                            

    Riff                             

Hej jag heter Riff

Och jag är en

 ”Bästistax”

Mina meriter är:

styrka, mod, kraft,

glädje, lycka och att

vara en bästis som

sprider en massa kärlek

till min blivande

husse eller matte


Ingen är den andra lik precis som det ska vara.


Nu har man testat på detta.

6 kommentarer:

  1. Halloj Carin!! Så kul! jag har tittat på smörtaxar på Tradera!! Dina är ju för gulliga!! Du ÄR verkligen kreativt! Älskar idén med bästistaxar, det ger dem personlighet. Du, charm slår perfektion alla dagar🐾

    KRAMAR till DIG!! Anna

    SvaraRadera
    Svar
    1. Halloj!
      Okej, och det är något som blivit väldigt poppis igen. Sådana hade ju farmor och mormor på bordet när de dukade fint.
      Tack och så är det.
      Kram

      Radera
  2. Väldigt söta de där promenadlimporna. Kram och ha en fin dag! ☀️🙂

    SvaraRadera
  3. Så fantastiskt fina bästistaxar. Villhöver en....., du är så duktig på allt trots att du inte ser så bra.
    Fortsatt fin onsdag.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
  4. Wow, så fina, söta och personliga taxarna blev! Du är så duktig och kreativ.

    Kram

    SvaraRadera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.