2026-04-13

Det kom till slut

 

Vi fick några regnstänk på oss jag och Ixa på vår morgonrunda men inget som man blev blöt av. De hade lovats regn för nästan hela söndagen men timmarna flyttades framåt hela tiden när de skulle komma. Det lilla som hade kommit hade sand i sig såklart så lite prickigt här och där det blev det.

Vi tog dagen som den kom och gjorde inte så många knop över huvud taget. Så det blev en slapparsöndag helt enkelt. Så slapp så gubben fick t.o.m. åka och hämta mat till oss. Det blev asiatisk mat, anka i apelsinsås med ris till.

Vi bänkade oss vid tv-apparaten väldigt tidigt så det blev många avsnitt av "Shetland".

När gubben kom tillbaka från kvällsrundan så öppnade sig himlen och då kom regnet och det höll på ett bra tag sa gubben i morse. Jag själv somnade så fort jag lade huvudet på kudden.



 Snart hemma igen på vår morgonrunda.


Där borta borta vi.

8 kommentarer:

  1. Det lät som en bra söndag. Smidigt med hämtmat dessutom. Då kom regnet till slut i alla fall.
    Kram och god måndag
    Znogge

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja ibland är det verkligen smidigt att bara hämta mat.
      Ja det gjorde det men idag så skiner solen igen.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  2. Det kom 20 mm hos oss. Det är väldigt blåsigt idag tycker jag. Inte skönt alls, men det får bli en promenad iaf. Ha det så bra! Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Samma här hos oss.
      Ja det är det och jag har redan tagit min promenad idag.
      Detsamma
      Kram

      Radera
  3. Det var samma här, en riktig slapparsöndag och det är skönt det också. Hittade rester av Canneloni i frysen så det blev vårrullar av dem med lite extra paprika och majs i köttfärsröran. Köpte filodegsblad på Mercadona i kyldisken och de var enorma så jag klippte ut lämplig storlek, men i mitt tycke är de alldeles för tunna och spröda för när de var klara i ugnen var det svårt att kunna lyfta ut en hel vårrulle, hemma anväder jag frysta ark och de håller bättre. Synd för jag gillade tanken att de var färska och hann t om tänka tanken att ta med några hem när vi åker den 30:e, men vis av erfarenheten så blir det inte så, ha ha.

    Ha en fin måndag
    Kram
    Yvonne

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det är skönt med sådana dagar med.
      Jag har köpt filodegen med och jag kommer inte ihåg att den gick sönder. Men jag delade inte på arken.
      Kram

      Radera
  4. Skön söndag ni hade. Vi har också sett Shetland, men vi/min gubbe tyckte sista säsongen blev lite väl långdragen. Ser nu på Robinson med alla dess intriger osv. Det är som gubben säger " i vår ålder är det TV och god mat som gäller". Gillar verkligen asiatisk mat, men det var länge sedan vi åt det nu. Här har de öppnat en ny asiatisk restaurang som heter ChopChop, med "drive in" och man kan äta där också. Måste pröva den någon dag.
    Fortsatt trevlig måndag och kommande vecka.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
    Svar
    1. Okej, vi är bara på säsong 4 ännu.
      Vi ser på Robinson med och det är skoj att se hur människor beter sig.
      Här kryllar det av asiatiska restauranger.
      Tack och detsamma till dig.
      Kram

      Radera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.