2026-06-27

Fredagen

Igår blev det en städdag på taket. Även om det snart kommer att vara lika dammigt igen när helgen är över och de börjar jobba på gärdet igen.
Resten av dagen blev lugn efter slitet på taket. Brorsan och gubben blev kvar på taket och jag gick ner och la mig på soffan.




3 kommentarer:

  1. Vilken fantastisk liten trädgård ni har, han är duktig din gubbe.
    Vi har varit i Sälen ett par dagar och vandrat.Då märkte vi verkligen hur avlångt Sverige är, åkte ifrån Sälen där det var 16 grader och kom hem 4 timmar senare till 29 grader i Örebro.Det ska tydligen bli ännu varmare idag så det blir att hålla sig i skuggan.
    Önskar er en fin helg
    Kram Pia G

    SvaraRadera
  2. Det är i alla fall rent här och nu men jag kan tänka mig att jobbet på gärdet påverkar negativt. Lite att jobba i motvind.
    Önskar en fin lördag!
    Kram

    SvaraRadera
  3. Ni har så fint och mysigt. Tyvärr behöver man städa ibland......Idag har vi det varmt här. Fläktar knappt inget. Blir så varmt av mitt "förband", men är glad att gipset är borta. Tyvärr är inte värken borta ännu, men hoppas den försvinner.
    Fortsatt fin och trevlig lördag.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.