2025-03-02

Regn och blåst

 

Det var vad lördagen bjöd på. Så vi satt inte i vår trädgård under dagen utan höll oss inomhus mer än när vi rastade Ixa. Ixa har inga problem med regnet för vatten det älskar hon och när vattnet rinner utmed trottoarkanten blir hon alldeles stissig. 

Så vi gjorde det vi kände för så jag tog tag i min väska och nu är den klar. Blev nöjd även om det inte var exakt så jag hade tänkt mig den. Men det gör inget för några större summor har den inte kostat. Förutom att jag har mängder med odugliga öljetter liggande i pysselskåpet 😁.

Det blev ju såklart lite häng i soffan och koll på tv:n med. Vi började att titta på en kriminalkomediserie på Svt-play som heter "Ludwig". Lättsam och skoj och bara 6 avsnitt.



Vi har ingen toppenvecka framför oss om man ska tro på väderappen.

Men jag och Ixa hade tur på morgonen när vi tog vår runda. Då var det bara några regnstänk och mest blåst.


När jag satt och målade ute på altanen låg Ixa bredvid mig på en egen stol.


2,40€ för kuddfodralet, 1,15€ för 5 olika nyanser av grönt broderigarn, 0.75€ (6 st. ringar) för ringarna som jag trätt genom hålen. Axelremmen är gammal och fanns redan hemma.


På väg ut med Ixa på eftermiddagsrundan (därför jackan på) knäppte ett kort med väskan på.


Det regnade rätt bra när vi gick vår eftermiddagsrunda.



Serien kretsar kring korsordskonstruktören John "Ludwig" Taylor som efter att hans enäggstvilling, kriminalkommissarie James Taylor, försvinner tvingas ta över sin brors identitet för att hitta honom.


Skickade ett grattis till brorsan som fyllde 67 år igår. Det här kortet tog jag en bild på hos brorsan i höstas när vi var i Sverige.

12 kommentarer:

  1. Så fin väskan blev och din kreativitet är verkligen imponerande.
    Tack för tipset om serie.
    Så fin bild på din bror.

    Kram och god söndag!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack, den får jag plats med mycket i 😉😀.
      Varsågod.
      Ja, han är go.
      Kram och detsamma.

      Radera
  2. Ja det var en trist dag igår. Det ser inte bättre ut idag direkt. Man är allt lite bortskämd med soliga dagar. Fast desto härligare när solen kommer tillbaka. Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Vi har ju inte detta i månader som tur är.
      Solen är välkommen när den kommer.
      Kram

      Radera
  3. Vilken fin väska du gjort. Jag blev sugen på den serien också. Regnväder är ju inte så kul men kanske bra ändå. Kraaam Pia

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack, och visst behövs regnet.
      Den är rätt skoj serien..
      Kram

      Radera
  4. Åker til vårt boende imorgon , lyckats pricka in en riktigt dålig vecka vädermässigt tror jag , typiskt//Christina

    SvaraRadera
    Svar
    1. Okej, ja tyvärr så ser ju inte nästa vecka så jättekul ut.
      Vi får hoppas att vädret ändrar på sig.

      Radera
  5. Hej Carin! Vänner till oss har bott i Torrevieia hela februari! Underbart väder! Nu är de i Madrid, +8°C och de fryser som attan. Jag såg precis sjätte avsnittet av Ludvig, Pusseldetektiven. Gillar serien. KRAM Anna

    SvaraRadera
    Svar
    1. Halloj!
      Det var ju skoj att de fick ett bra väder när de var här. Men nu är det inte längre så varmt här heller tyvärr.
      Jag tackar för tipset och vi tycker den är bra.
      Kram

      Radera
  6. Så gulligt kort på din bror, galmla kort är så fina. Samt så fint du sydde om till väska. ja hundar brukar älska vatten, dock inte Bella haha

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack och jag håller med dig om gamla kort.
      Den blev okej och det ryms en del i den med 😉.
      Ixa gillade inte vatten när hon var valp men nu är hon tokig i det.

      Radera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.