2025-04-24

Skönt

 

Det gick bra igår på sjukhuset med min undersökning. Sövd har jag blivit många gånger tidigare så det var inga konstigheter. Beskedet som jag fick när jag vaknade kändes bra det med. De hittade inget mera i min tarm längre upp utan den var okej. Nu får jag vänta på ett telesamtal från sjukhuset igen för en tid för MR-röntgen och skiktröntgen, så de kan se så att inte det har spridits sig någon annanstans. Efter det vet de vilken behandling som jag ska göra.

När vi kom hem från sjukhuset blev det frukost på takterrassen för både jag och gubben var väldigt hungriga. Jag lade mig i en solstol efter vi ätit och slumrade till bums.

På eftermiddagen gick gubben en promenad med Ixa innan han åkte iväg och uträttade lite ärenden och hämta mat till oss. Jag hade beställt kebabtallrik för det var jag jättesugen på.

Vi åt maten nere i trädgården och sedan satt vi där tills vi gick in och slog på tv:n en stund.

Jag hoppade i säng direkt efter det vi sett på tv:n och jag somnade rätt snabbt ovaggad.



Vi hade en helt fantastisk och strålande dag igår.

22 kommentarer:

  1. Så bra att dom inte såg nån mer tumör , håller tummarna att det inte är någon spridning 🙂, //Christina Los Altos

    SvaraRadera
  2. Så skönt att undersökningen gick bra. Dessutom så var det ett positivt besked att de inte såg något mer. Då är det bara att vänta på samtalet och nästa undersökning.
    Önskar en fin torsdag nu!
    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det kändes jätteskönt att få det beskedet.
      Ja det är ju det.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  3. Det var ett skönt besked, hoppas att röntgen ger bra besked också. Fint väder, igår hade vi regn och idag klarblå himmel och sol, nu grönskar det. Kram Birgitta 🌞

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det kändes skönt att de inte fann något mer i tarmen. Ja vi får hoppas på det bästa nu.
      Härligt att vädret är på topp där hemma med.
      Kram

      Radera
  4. Jag skickade en kram igår som inte kom fram verkar det, så jag skickar en ny 🫂. C

    SvaraRadera
  5. Så skönt att du gjort din undersökning, och att det gick bra. Bra att de inte såg något mera. Tänker på dig. Här skiner solen idag.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var skönt att de inte såg något mera i tarmen.
      Tack och så härligt att vädret är tillbaka hos er med.
      Kram

      Radera
  6. Ett steg taget. Skönt när det går smidigt!
    Kramar från Eva-Mari

    SvaraRadera
  7. Så bra, Carin! Nu är det första steget taget iaf och det var BRA resultat. Håller alla tummar för att resten sa gå lika bra. Kramar från mig!!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det kändes skönt och nu är det bara att hoppas att allt annat är bra med.
      Kram

      Radera
  8. Skönt att de inte hittade något mer i tarmen och hoppas du även får bra besked efter röntgen. Är det Torrevieja sjukhus som gäller?

    Kram Yvonne Å

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var verkligen skönt att få det beskedet när man vaknade upp.
      Ja det får vi hoppas på.
      Ja det är på Torrevieja sjukhuset som jag är på.
      Kram

      Radera
  9. Carin, det gläder mig att höra att undersökningen gav bra resultat, precis sånt man vill höra <3 vet ju så väl hur oroskänslorna gnager inför varje sån där koll som ska göras, men du verkar hantera det med fattning, lugnt och sansat :)
    Stor kram!!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det kändes skönt att få det beskedet när man vaknade. För visst har man oroskänslor som gnager emellanåt.
      Tack och jag försöker att ta det så.
      Kram

      Radera
  10. Hej Carin! Skönt att det såg bra ut! Blev du sövd? Det har jag hört att man inte blir här. Om det nu var endoskopi du gjorde. Jag var på skiktröntgen idag på US i Linköping. Idag har även vi haft sol och blå himmel!

    KRAM till dig! Anna

    SvaraRadera
    Svar
    1. Halloj!
      Jo jag blev sövd denna gången så de kunde gå längre upp i tarmen.
      Okej, det är något som jag väntar på att få göra med nu.
      Låter toppen att vädret har vänt igen där hemma.
      Kram

      Radera
  11. Vad fint att läsa att det inte fanns mer längre upp i tarmen! Hoppas även skiktröntgen ger positiva besked. Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det kändes jätteskönt att höra detta besked. Ja nu håller jag tummarna för samma svar där.
      Kram

      Radera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.