2025-04-22

Söndag fast måndag

 

Ja det var ju annandagpåsk igår och det märktes på morgonen när vi gick vår promenad. Väldigt lugnt och stilla i byn. Ja vi tog oss en morgonrunda i byn istället för nere vid havet.

Igår så blev det en städ och tvättdag här i huset. Och när de sysslorna var gjorda så blev det häng i solstolen med boken i örat. Jag lyssnade klart på Anitha Clemence bok "Familjehemligheter". Nja, den var väl ingen hit precis och inget som jag vill rekommendera. Jag gillar att lyssna på självbiografier, men den här saknade något som jag inte kan sätta ord på. Om det var uppläsaren (Anitha Clemence själv) eller något annat vet jag inte. Men nu har jag lyssnat klart i alla fall. Så nu är det bara att leta upp en ny och lyssna på.



Lite kyligt igår med på morgonen.

12 kommentarer:

  1. Tänk jag har aldrig lyssnat på ljudböcker. Tycker om att bläddra i en bok, men kanske ska börja lyssna. Är det dyrt med ljudböcker? Förstår att det beror mycket på uppläsaren, och handlingen förstås om det ska bli en bra bok. Idag igen är det grått här, ingen sol.
    Fortsatt fin vecka.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag tyckte inte om att lyssna på ljudböcker först, men sedan så vände det bara och jag älskade det. Så jag tog ett abonnemang på Storytel och lyssnade väldigt mycket 😀. Gick ju att göra annat samtidigt som man lyssnade.
      Uppläsaren är väldigt viktig för man ska fastna också, jag har en del favoriter.
      Nu tar jag erbjudanden som olika ljudboksföretag har. Som gratis 🙊 eller några kronor för en månad eller fler. Just nu är det Bookbeat som hade ett bra erbjudande på 3 månader som jag nappade på.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  2. Man kan inte tycka om alla böcker men du lyssnade i alla fall klart. Hoppas nästa bok blir bättre. Jag ska börja på en ny men har inte bestämt vilken...

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Nej det kan man inte men som sagt jag lyssnade klart på den.
      Det får vi hoppas på.
      Kram

      Radera
  3. Jag har heller aldrig lyssnat på ljudböcker, men förstår ju att det går precis lika bra som att läsa en bok, eller på platta. Det passar lika bra att ha en bok i öronen under prommisar och annat fix som att ha en podd. Förstår dock att uppläsaren är MYCKET viktig. Just nu läser jag andra boken i Rinkebysviten, den är helt OK. Kramar och ha en fortsatt bra tisdag.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det där är så olika men jag fastnade för ljudböcker när man kan göra annat under tiden man lyssnar.
      Detsamma
      Kram

      Radera
  4. Hej Carin! Kan tipsa om "Hembiträdet" av Freida McFadden. Finns tre böcker. Alla lika bra! Spännande och inte så långa.

    KRAM till Dig! Anna

    SvaraRadera
  5. Här är en till som inte lyssnat på böcker utan läser. Men man kan väl ändra sig kanske. Kraaam Pia

    SvaraRadera
    Svar
    1. Så kan det vara och visst kan man ändra på sig.
      Kram

      Radera
  6. Nej ljudböcker är inget för mig, det tror jag att jag nämnt förut. En av anledningarna är just att man kan göra annat under tiden och då tappar jag den fulla koncentrationen på boken.
    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Okej, och att man tappar fokus på boken om jag gör annat det tycker inte jag att man gör. Men alla är vi ju olika.
      Kram

      Radera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.