Vi gick morgonpromenaden ner till havet som vi nästan alltid gör. När vi kom tillbaka blev det frukost och datorhäng ett tag.
Vid lunchtid kom Stefan och hans bror och hämtade deras golfklubbor som vi har i vårt förråd så de slipper kånka med dem varenda gång på flyget när de ska golfa runt här nere.
När de gick så ringde brorsan och pratade resor till jul hit ner. Han och hans dotter tänker kom ner hit då och brorsan stannar kvar lite längre när Martina åker hem till Sverige igen.
Jag tog mig en powernap på soffan och gubben gick upp taket och styrde lite. När jag vilat klart så gjorde jag en varsin sillmacka och gick upp på taket jag med.
När gubben tog en sväng med Ixa plockade jag ner tvätten som var torr och sedan testade jag det nya acetonet på frigoliten. Och jösses vilken reaktion det blev med en gång. Det var riktigt skoj att se hur det bara krympte ihop när jag droppade aceton med en pipet på frigoliten. Nu ska jag bara bestämma vilken färg bollarna ska få för jag vill inte bara ha dem vita.
På kvällen blev det en film på tv:n. En fransk kriminaldrama som hette "Bastion 36". Vi tyckte den var bra. Men såg att den inte fått så jättebra recensioner.
Himlen skiftade i så vackra rosaröda nyanser.
Det var länge sedan jag tog en morgonpromenad där borta i Punta Prima som syns på bilden.
Den rosalila bilden är fantastisk. Wow som naturen kan visa upp sig. Ha en fin söndag! Kram
SvaraRaderaJa det är magiskt ibland när solen ska stiga upp.
RaderaDetsamma till dig.
Kram
Så kul med besök av bror och brorsdotter till jul. Dina foton är så fina med soluppgången. Bra att det fungera med acetonet, spännande att få se det klart. Ha en fin söndag Kram Birgitta
SvaraRaderaJa det ska bli jätteroligt att de kommer ner.
RaderaDet är magiskt när solen sakta letar sig upp.
Ja nu ska jag bara bestämma färg på dem.
Kram och detsamma till dig.
Kul med besök av bror och brorsdotter till julen. Vilken fin himmel, såg att den var rosa igår på sena eftermiddagen/tidiga kvällen också. Bra att acetonet fungerade så bra, spännande att se resultatet sen.
SvaraRaderaHa en fin söndag
Kram Yvonne
Ja det ska bli skoj.
RaderaJa det är magiskt vackert ibland på himlen när solen stiger upp.
Har sett att det kan vara lika vackert när den försvinner.
Ja det var bra att det fungerade med den vi köpte.
Detsamma till dig.
Kram
Så härliga bilder från morgonpromenaden!
SvaraRaderaPerfekt att acetonen fungerade så att du fick bort frigoliten. Ska bli intressant att se ditt projekt när det är klart.
Mysigt med besök av din bror och din brorsdotter lagom till jul. Kul att din bror stannar lite längre dessutom.
Önskar en fin söndag!
Kram
Tack ja det är så vackert ibland.
RaderaJa det var helt otroligt att se hur den bara krympte ihop.
Det är ju inget märkvärdigt men klart jag visar..
Ja det ska bli roligt att de kommer ner.
Ja det är kul att han stannar lite längre.
Detsamma till dig.
Kram Carin
Hej Carin! Dina morgonpromenader vid havet är en underbara! Otroligt vacker himmel!! Låter som en riktigt skön dag med både vila och lite kul experiment! Jag blev nyfiken på frigoliten. Vilken färg lutar det åt att bollarna ska få?
SvaraRaderaKRAM till DIG! Anna
Halloj!
RaderaJa de är magiska tycker jag med.
Det var en skön lördag och igår var jag trött så det är skönt när man bara kan ta ryggläge lite då och då.
Frigoliten försvann bums när jag droppade aceton på den.
Nu har jag målat bollarna men det blev inte riktigt så som jag hade tänkt mig. Jag hade kopparfärg men det blev inte så bra.
Kram
Kul med besök. Skulle så gärna vilja resa till sonen i jul, men ekonomin tillåter inte det. Bra att acetonet fungerade. Blir kul att se när det är klart. Du är så kreativ. Tittade igår på alla dina målningar. Vill ha alla.....
SvaraRaderaFortsatt trevlig söndag.
Kram Tummelisa/Eva
Ja det ska bli skoj att de kommer.
RaderaDet är inte billigt att resa i jul det ser vi på biljetterna hit.
Har målat dem ska sprutlacka dem när de är torra.
Detsamma till dig.
Kram
Vad mysigt att prata om planera för vintern och jul. Jag älskar verkligen julen, verkligen älskar så det är extra mysigt att planera. Fina bilder och vackert med lila och rosa himmel
SvaraRaderaJa det ska bli roligt att fira julen ihop här nere hos oss.
RaderaTack och himlen är magisk ibland.
Tycker det låter smart att ha golfklubbor hos er också. Blir ju betydligt smidigare på flyget. Vad har du på din sillmacka? Tycker ofta att det är så med filmer, filmer som jag gillar har sällan bra recensioner.
SvaraRaderaJa vi har ju plats för dem så det är inga problem.
RaderaVi har ägg på vår sillmacka.
Kan nog hålla med dig till en viss del.
Undrar vad du har gjort för bollar?
SvaraRaderaHa en fin dag!
Kramar från Eva-Mari
Inget märkvärdigt men kul att prova att baka in frigolit i lufttorkad lera.
RaderaDetsamma till dig.
Kram
Schysst att kunna förvara golfklubborna för vännerna hos er. Och nu har ni en extra trevlig jul att se fram emot när brorsan kommer. Så bra acetonen gjorde vad den skulle, blir kul att se slutresultatet sen. Kram
SvaraRaderaJa vi har ju plats för dem så såklart får de ha dem här.
RaderaJa det ska bli så roligt.
Inget märkvärdigt men kul att prova något nytt.
Kram