2026-01-14

Blev bra

 

Klockan 10.00 var tiden på sjukhuset för biopsin, så vi åkte hemifrån vid 9.30. Fullt som vanligt på parkeringarna men vi har hittat en parkeringsplats som vi nästan alltid står på när det är fullt på dem precis vid sjukhuset och som inte alla tänker på när de letar plats.

Jag behövde inte sitta länge förens mitt nummer kom upp på skärmen. Visst var jag nervös men intalat mig själv att det kommer gå bra och du vet hur det går till nu.

Blev bemött av en gullig syster som tog hand om mig först och lade mig tillrätta på britsen när jag klätt av mig kläderna på överdelen. Sedan sa hon att läkaren kommer strax och släckte i rummet och gick ut.

Men snart var hon tillbaka och läkaren var med. Han presenterade sig och sa vad som skulle göras. Både såg och hörde att det var inte samma läkare som sist. Sedan småpratade han både med mig och systern under tiden han gjorde det han skulle med mig. Kändes så bra och jag var lugn i kroppen med. Snart sa läkaren, finished och tackade för sig och sa att syster tar över nu. 

När jag kom ut till gubben i väntrummet sa han, är du redan klar och varför ler du för. Visste inte att jag stod och log men allt kändes så rätt och bra denna gången. Det hade tagit ungefär 20 minuter alltihopa och det var snabba 20 minuter helt klart.

Tog en tallrik med gröt när jag kom hem och en kopp kaffe sedan gick jag och lade mig på soffan. Somnade rätt snart och vaknade igen vid 14.00 tiden av att gubben sa att han och brorsan skulle ta en promenad i dalen med Ixa.

Jag kände att nu hade jag sovit klart och sa att jag hängde på jag med. När vi gått i dalen tog vi vägen förbi An Sibin och där käkade vi innan vi gick hemåt.

Hemma blev det kortspel innan kvällen kom och vi gick in och såg de sista avsnitten på den svenska Netflixserien "Synden". Den var bra.


Det var dimmigt på morgonen.


Jag tog en bakad potatis och gubben och brorsan en varsin hamburgare.


Det blev många rusher här i dalen för Ixa.



Serien kretsar kring den temperamentsfulla och smarta mordutredaren Dani och den nyexaminerade kollegan Malik. När tonåringen Silas hittas död på en gård på Bjärehalvön paras de ihop för att lösa fallet. Utredningen leder dem båda in i en patriarkal håla på den skånska landsbygden.

8 kommentarer:

  1. Så skönt att det gick så snabbt, smidigt och bra i går. Det måste ha känts som en stor lättnad. Nu hoppas jag att du får ett snabbt besked så att du vet hur ni går vidare.
    Den serien har vi sneglat på men inte sett den än. Tycker ni den är bra? Den har fått lite blandad kritik har jag sett.

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var skönt och det kändes faktiskt som en stor lättnad när det var klart. Det tog tid förra gången men vi får hoppas att de skyndar på nu när de vill veta.
      Vi tyckte den var bra alla tre.
      Kram

      Radera
  2. Bra att det gick snabbt och smidigt med biopsin. Skönt när man får känna sig trygg vid sjukhusbesök. Din bakade potatis ser god ut. Blev sugen. Idag sista dagen med sonen. I morgon skjuts till Arlanda. Tråkigt.....
    Fortsatt trevlig onsdag.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var skönt att det gick snabbt och att allt gick bra.
      Den var god och det var länge sedan jag åt det.
      Så snabbt det gått men ni har haft härliga dagar med honom förstår jag. Bror min åker hem på lördag.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  3. Så skönt att du fick en så bra upplevelse med den läkaren, skönt när det går smidigt. Hoppas på ett bra svar nu. Här är det inget vidare väder nu, den fina snön är brun nu,
    moddigt, snöblandat regn, halkigt. Bara att gilla läget. Ha en fin dag. Kram Birgitta

    SvaraRadera
  4. Härligt att biopsin gick så bra och smidigt, trött förstår jag du blev efteråt så en stund på soffan var väbehövligt.. Vi var en sväng till Zenia B på förmiddagen idag och sen på Mercadona och efter lunchen satte jag mig i fåtöljen och min man lade sig i soffan och vi somnade en bra stund båda två, riktigt skönt. Jag vaknade iofs redan 05.45 imorse och klev upp så det var inte så konstigt jag var trött, ha ha. Vi ska ut och äta middag med kompisar ikväll så det var nog bra med en stunds sömn.
    Ha en fortsatt fin onsdag
    Kram
    Yvonne

    SvaraRadera
  5. SÅ glad att det gick så smidigt, Carin! EN bra läkare som gjorde det snabbt och smidigt. Och extra plus för småpratet. Kan föreställa mig din lättnad efteråt. OCH hur trött du var, du har ju oroat dig mkt inför biopsin. Nu håller jag alla tummar för bra svar. Tack för serietips också. Stora kramar!

    SvaraRadera
  6. Kära Carin! Så skönt att allt gick så bra och att du kände dig lugn under tiden! Önskar dig ett snabbt och bra besked nu, och fint att du kunde avsluta dagen med promenad, mat och mys framför serien Synden. Den har vi sett! Mkt bra!

    KRAMAR till DIG!! Anna

    SvaraRadera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.