2026-03-06

Grått och mulet

 

Igår var det ett riktigt trist väder här. Det regnade och var mulet och grått i stort sett hela dagen, så vi höll oss inomhus. Ixa och jag hade tur som slapp regnet på vår morgonrunda men när gubben skulle ta rundan på dagen fick han ta ett paraply med sig.

Det hände inget speciellt men vi fick dagen att gå i alla fall som den alltid gör. Det löstes korsord, lyssnade på boken,  tittades på datorn och spelades spel.

När kvällen kom såg vi på "Husdrömmar" och några avsnitt på serien "Hundarna" innan vi hoppade i säng.



Nu hänger den där på väggen min ljusampel som jag gjorde för ett tag sedan och jag blev nöjd med den. 

6 kommentarer:

  1. Den blev fin , du är så duktig på att hitta saker att göra. Vi har soligt, med lite blåst , men nu märker man att dagarna är längre.
    Ha en fin fredag. Kram Birgitta

    SvaraRadera
  2. Ja vädret igår var ingen höjdare, här regnade det från kl 10 och ända fram till kvällen. Det positiva var att jag fick lust att baka så det blev 36 tekakor som blir goda till frukost en tid framöver. Ska köpa mer färsk jäst så jag har hemma då det ser ut som vädret är lite ostadigt framöver.

    Jättefin ljusampel du gjort, du är verkligen kreativ.
    Kram och ha en fin fredag
    Yvonne

    SvaraRadera
  3. Inte det bästa vädret hos er i går så jag förstår att ni höll er inomhus.
    Så fin din ljusampel blev! Du har alltid så kreativa och bra idéer.
    Önskar en fin fredag!

    Kram

    SvaraRadera
  4. Man får trösta sig med att det blir grönt och fint efter regn .Och blåsten ger billigare el😊
    Vilken fin lyckta det blev du är så kreativ!
    Trevlig helg
    Pia G

    SvaraRadera
  5. Så fin ljusampel. Du är kreativ som vanligt. Här får jag inte till något....började virka mormorsrutor. Idag skiner solen här, men känns kallt. Vi eldar fortfarande i öppna spisen varje dag.
    Fortsatt trevlig fredag.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
  6. Usch ja. Det var en tråkig dag igår och smutsigt blev det överallt av sand. Tack och lov är det skönt idag. Trevlig helg! Kram

    SvaraRadera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.