Gjorde alla sysslor hemma först och tog även en liten powernap på soffan innan vi åkte iväg till vårdcentralen för att ta bort flaskan på mig.
Jag gick fram till en utav kassorna med en gång och sa jag ska plocka bort denna idag och visade magväskan med flaskan i, och damen innan för disken svarade bara att ta en nummerlapp först. Så jag gick och plockade ut en nummerlapp i maskinen och satte mig och väntade på min tur.
Det tog ett tag innan mitt nummer kom på skärmen så under tiden satt jag och pillade med en text på spanska i googletranslate om det skulle bli något strul när det var min tur. Men hon fattade när jag visade fram pappret från sjukhuset och gick sedan iväg men kom snart tillbaka igen. Hon knappade på datorn och gav mig en ny nummerlapp och sa att jag skulle vänta på min tur.
Nu tog även denna väntan ett tag innan mitt nya nummer kom upp på skärmen och jag fick komma in till en syster som plockade bort flaskan. Hade det inte varit enklare att bara gett mig en tid när jag var där i tisdags. Det här kändes inte som någon förtur i kön precis.
Efter vårdcentralsbesöket åkte vi till Mercadona och handlade upp oss lite på det som var slut hemma i skåpen. Sedan var det direkt hem och in med varorna där de skulle vara.
Eftermiddagen rullade på och snart var det dags för middag och jag stekte tunnpannkakor till oss. Efter det blev jag och gubben sittandes på altanen tills vi gick in och knäppte på tv:n en stund.
Mörkt vid havet om morgnarna nu när vi går där.
Nää håller kan man inte kalla förtur, det ä da var väl att du slapp stå i kö. Så snällt av Tommy att dirigera trafiken. Heja. Pannkakor mums.
SvaraRaderaHa en fin dag och vila vid behov. Kram Birgitta
Nej verkligen inte kunde lika gärna haft en tid tycker jag, Då hade jag bara behövt en nummerlapp också 😉😁.
RaderaJa det var det, men jag trodde aldrig vi skulle komma till vår bil för det tog tid.
Visst är det.
Har precis vaknat efter en liten vilopaus på soffan.
Kram
Det där med bilar ivägen händer ofta här i kvarteret, och här går det verkligen inte att komma förbi :D Minns när vi precis hade flyttat hit och flyttlasset från Sverige kom, det var en rejält stressig stund när vi rusade som skållade råttor för att hinna packa ur... :D Emellanåt fick flyttkillen köra ett varv och komma tillbaka för att släppa förbi bilar, haha... varmt som attan var det också så svetten rann ymnigt på oss alla :D
SvaraRaderaSkönt att mannen din kunde assistera och hjälpa till iaf! :)
Ha en fin fredag!
Kramar!!
Men varför ska det tutas för, det går ju inte fortare för det.
RaderaKommer ihåg när vi jobbade som flyttgubbar och vi skulle lossa hos en gammal dam i gamla stan i Barcelona. Hon hade begärt avspärrning av polisen ett par timmar. Men det var stressigt ändå tyckte vi, och efter lunchen när vi kom tillbaka hade någon tagit alla våra koner som vi ställt ut.
Detsamma till dig.
Kram
Vilken tur att T kunde hjälpa till och att det gick bra för dig, trots väntan. Trevlig helg! Kram
SvaraRaderaJa det var tur att han gjorde det så de kom undan de som stod där då. Vi sa att det var nog någon som bara ställt sig där och var på marknaden som är där på torsdagarna.
RaderaJa, men jag kunde lika gärna haft en tidsbeställning tycker jag.
Detsamma till dig.
Kram
Det var väl så lång ifrån förtur som man kunde komma med tanke på att du fick köa i två omgångar. Visst hade det varit mycket bättre om du bara fått en tid. Ibland begriper man inte hur de tänker...
SvaraRaderaSå bra och rådigt av gubben din att han ingrep och dirigerade bilarna. Det kan snabbt korka igen annars...
Önskar en fin fredag!
Kram
Nej verkligen inte 🙄 eller så tänker de inte alls 🙊.
RaderaJa det kan ju det när folk bara parkerar där de inte får parkera. Men att sitta i bilen och bara hänga på sin tuta hjälper ju föga.
Detsamma till dig.
Kram
Åh... vad bra att din man dirigerade trafiken, superbra.
SvaraRaderaBästa hälsningar till dig från Viola
p.s. Synd att dagarna redan blir kortare...
Ja det var det för det var en lång kö.
RaderaJag tycker faktiskt det är lite skönt att hösten och mörkret snart är här.
Kram
Verkar omständigt på din vårdcentral. Inte roligt att behöva vänta flera gånger. Tur att din gubbe kan vara trafikpolis. Det är min gubbe också ibland....., varken det behövs eller ej....
SvaraRaderaVi åt inte tunnpannkakor igår, men vi åt raggmunk. Det äter vi inte så ofta. Gott var det. Idag ska det komma en man och bedöma ett stort träd som vi har, som är dött. Han ska se om han kan fälla det, och ge oss ett kostnadsförslag om vad det kostar. Vi har som en allé utanför. Detta träd har fått Almsjuka. Tror det blir hämtpizza här idag.
Fortsatt fin fredag till er.
Kram Tummelisa/Eva
Det är som det är här hos oss och detta behöver inte bara vara på vårdcentralen. Så det är bara att gilla läget och göra några djupa andetag när det blir så 😉😁.
RaderaJo han orkade inte med att se hur bilarna bara stod och tutade.
Raggmunk är gott och det var länge sedan vi hade det nu med.
Hämtpizza är inte fel alls.
Vi hade granar utmed åkerskanten när vi bodde i Sverige som Kuddby trädfällning kom och tog ner.
Detsamma till er.
Kram
Ja din VC alltså, det är som en följetång, du vet aldrig vad du kan förvänta dig där. Som du fått , och får, vänta där--suck. Men din käre make, han kan han! BRAc gjort där!!!! Carin, nu önskar jag dig en jättefin, lugn och rolig helg. Kramar!!
SvaraRaderaJa det är lite som ett lotteri att gå dit faktiskt.
RaderaJa han kan han 😀 och se när de bara står och tutar med sina bilar är det värsta han vet.
Tack och detsamma till dig.
Kram
Halloj Carin! Vilken dag ni fick! Förstår verkligen din frustration över att behöva vänta så länge på vårdcentralen när det egentligen kunde ha lösts smidigare redan i tisdags. Tur att allt ordnade sig till slut. Pannkakor på kvällen låter som ett perfekt avslut, och jag fick le åt din gubbe som klev in som trafikpolis... ibland får man ta saken i egna händer.
SvaraRaderaHoppas ni får en lugnare och skön helg nu! KRAM till dig! Anna