2025-10-30

Läkarbesök

 

Jepp ett sådant var inbokat igår som vanligt efter jag tagit blodprov. Blodproverna såg bra ut så idag så gör jag en ny cellgiftsbehandling. Men jag kommer att bli kallad för en kontroll/ultraljud på min vänstra lymfkörtel där jag har cancer. Skulle de se något annorlunda på ultraljudet så blir det en biopsi igen. Jag ska även ta denna gången 3st. sprutor för mina blodkroppar efter cellgiftsbehandlingen. Och de får gubben ta på mig som vanligt.

När vi var klara på sjukhuset åkte vi till Mercadona och handlade det som jag glömde när vi handlade sist. Sedan blev det raka vägen hem till Ixa. Gubben tog en promenad med henne och jag fixade till middagen åt oss.

Vi såg lite på tv:n och gubben tog sista kvällspromenaden som alltid med Ixa innan han hoppade i säng.


Blivit en sjö innan havet på Moscastranden.



En stor sprakande eldkrona på sjukhusområdet.

16 kommentarer:

  1. Så skönt att proverna var bra så att det blev behandling som planerat.
    Vilken alldeles fantastiskt eldkrona!

    Önskar en fin torsdag!

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det kändes toppen att det var som det skulle.
      Ja visst var den vacker.
      Kram

      Radera
  2. Skönt att proverna var bra så du får ta en dos cellgift igen. Hoppas att du slipper biopsin och att lymfkörteln inte ändrat sig.

    Vilken otroligt vacker eldkrona, en riktig färgklick.
    Ha en fin torsdag, här packar vi för flygresan ner till Malmö där dottern med familj bor. Ska bli mysigt att träffas igen.
    Kram
    Yvonne

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var skönt att allt var okej och så får vi hoppas att det är likadant med lymfkörteln.
      En megastor höstklick tycker jag. Det närmaste man kan komma i höstfärger här.
      Så härligt och ha det så bra nu.
      Kram

      Radera
  3. Vad skönt att proverna var bra. Vi skulle så gärna vilja ha en Lantana här, men de är klassade som invasiva så det blir inget med det. Njuter av din bild istället! Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var bra.
      Så synd att den är det för de är riktiga färgklickar.
      Kram

      Radera
  4. Gomorron Carin!
    Så skönt att dina provsvar såg bra ut <3
    Så vackert med den lilla "sjön", så blir det på en del stränder här också och jag älskar det då det blir så fina speglingar och reflektioner då :)
    Ha en fortsatt fin dag!
    Kram!!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Toppen att de var bra.
      Visst är det vackert när det blir så. Det tycker jag med.
      Ha en fortsatt fin kväll.
      Kram

      Radera
  5. De verkar ha sten koll på dig det måste kännas tryggt.Så skönt att proverna är fortsatt bra så du får fortsätta med behandlingen.Ni verkar ha fortsatt sommarväder ser härligt ut.Vi är åter i Sverige och här är det regn och rusk längtar redan tillbaka.Kommer jobba lite och tanka kärlek ifrån barn och barnbarn sen hoppas jag vi kan återvända till Los Dolses.
    Kram Pia G

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag känner mig trygg med min läkare som jag har, han är jättebra och lyssnar och tar sig tid.
      Det var skönt att proverna var bra så jag fick göra en behandling idag.
      Vi har haft några kyliga morgnar men dagarna är som en Svensk sommar fortfarande.
      Förstår att du längtar hit när vädret är dom det är i Sverige.
      Jag pratade med dottern och ett barnbarn idag när jag satt på behandlingen och det värmde gott i hjärtat.
      Kram

      Radera
  6. Så skönt att dina prover ser bra ut. Hoppas du slipper göra en biopsi på lymfkörteln. Din gubbe är väl proffs nu på att ge sprutor. Hoppas allt går bra för dig idag.
    Fortsatt fin och trevlig torsdag till er.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var bra och det hoppas jag med att jag slipper göra igen.
      Jo han kallar sig själv nu för en syrra 😉😁.
      Det gick bra på behandlingen satt dö
      Fortsatt fin torsdagskväll till er.
      Kram

      Radera
  7. Ja då sitter du kanske i behandlingsstolen nu och (förhoppningsvis) vilar/sover. Jag gillar eldkrona. De är vackra i alla olika färger. Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det gjorde jag och jag slumrade nog men sov mindre denna gången.
      Det gör jag med och det finns många vackra färger av dem.
      Kram

      Radera
  8. Åh vad bra med proverna! Man vill ju bara bocka av dessa behandlingar. Kram Marika

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var skönt och så är det. Lite som en transportsträcka tills nästa gång-
      Kram

      Radera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.