Lördagen blev en fixar och pysseldag här hemma.
Visst solen sken men det var inga behagliga och sköna vindar precis. Klart man kunde letat upp ett ställe i lä men jag fixade hellre inomhus när nu andan fallit på.
Så jag plockade bort fårskinnen i soffan och bytte kuddfodralen till något mer somrigt. Plockade fram några enkla plädar istället för den vi haft under vintern.
Sedan blev det faktiskt en liten rast med kex och ost på trappen ihop med gubben. Där var det faktiskt rätt så bra lä så jag satt där en stund på kudden och njöt i solgasset.
När gubben tog en runda med Ixa fortsatte jag i sovrummet och bytte sängkläder. Så härligt att få krypa ner bland rena lakan till kvällen.
Efter det plockade jag fram leran och satte mig och lyssnade på boken och skapade lite med leran. Gjorde några små smörtaxar som jag fått upp i instagramflödet nu ett tag. Många där är i keramik men jag har även fått upp dem som gör dem i luftorkande lera. Nu står de på tork och sedan ska de målas och då visar jag er hur de blev.
När det var dags för middag så blev det kycklingvingar och en variant på coleslaw. Jag hade morötter och linser som jag groddat. Blev gott och bra till kycklingvingarna. När vingarna stod i ugnen fixade jag till en ny ingefärsshot så jag kan ta en liten hut på morgonen.
På kvällen blev det MM men när halva programmet gått satt jag och sov. Så det tog på krafterna att röja och pyssla under dagen. Men helt klart var det värt det.
Godmorgon till en ny dag.
Gubben visade mig att det är något som tittar upp i Dahliakrukan.




Vilken bra lördag det blev. Skönt att göra redo för sommaren inomhus också.
SvaraRaderaÖnskar en fin söndag!
Kram
Znogge
Jepp den blev toppen och det var skönt att få bort vintern från soffan.
RaderaDetsamma till dig.
Kram
Här var det också en innedag med fixande för mig också. Rullade och stekte köttbullar på 1.2 kg köttfärs som vi ska ha när dottern, svärsonen och yngsta barnbarnet kommer imorgon, sonen kom igår kväll. Lagade middag till oss tre, ja vi själva åt före och han fick sin portion vid 21.00 när de kom. Påskpyntade lite med (svindyra) björkris och lite fjädrar och annat pynt i riset och sen några få andra påskpynt. Påsken är ju så kort helg så det är ingen idé att göra för mycket väsen av det, ha ha.
SvaraRaderaHäftigt med dahlian, hoppas de kommer igång rejält så ni får njuta av vackra dahlior. Vi har ett apelsinträd i blom, dock inte så många som slagit ut så man får sniffa på de som är utslagna, doftar ljuvligt.
Ha en fin söndag och blåsten verkar nästan värre idag, iaf här.
Kram
Yvonne
Så mysigt att få familjen samlad till påsk.
RaderaJag har slutat med att påskpynta nu för tiden. Det är ju så kort period. Det var skillnad förr när ens egna barn var små.
Ha en fin och bra söndag nu.
Kram
Hej Carin! Skönt att kunna sitta ute under en pläd. Låter som en lugn och skön lördag... och en ros blommar också. Så fint! Jag har kollat in smörtaxar i "silver" på Tradera. Kul att du gör dem i lera. Kul idé!
SvaraRaderaKRAMAR till DIG!! Anna
Halloj!
RaderaDet var skönt att sitta på trappan i solen.
Jo den har blommat ett par gånger redan och den luktar så gott.
Det var sådant son stod på bordet förr och allt kommer tillbaka. Jag tänker väl att mina taxar bara är som en liten gåvotax.
Kram
Så väldigt mycket du fick gjort igår. Det är skönt när man orkar med att passa på. Ha en fin söndag! Kram
SvaraRaderaJa det kändes bra att få det här gjort även om jag blev trött sedan.
RaderaKram
Du är så pysslig och duktig. Vi gjorde inte mycket igår. Idag lyser solen här. Ingen värme tyvärr. Blev brunch här idag eftersom klockan var en timme mer än vanligt. Får se vad vi ska hitta på idag? Har tyvärr ingen större lust med varken påskpynt eller annat.
SvaraRaderaFortsatt fin söndag.
Kram Tummelisa/Eva
Lika bra att köra på när andan finns.
RaderaHär har vi det väldigt blåsig och skitkallt idag.
Jag och Ixa vaknade 06.40 i morse.
Påsken är snart över så här blir det inget mer påskpynt än kaninerna jag gjorde.
Detsamma till dig.
Kram
Ser fram emot att se dina smörtaxar, de blir säkert toppen, du är duktig med ditt pyssel, blir fina saker. Även här har Dahliorna börjat titta upp lite! Kram
SvaraRaderaDe kommer bara de är målade och jag tänker väl mera mina taxar som gåvotaxar än smörtaxar.
RaderaSå skoj, då får vi hoppas på blommor med.
Kram
Hej Carin!
SvaraRaderaSå mysigt med lite pyssel, och jättefint med små smörtaxar som jag naturligtvis genast ville googla och se vad det var :) Smart att göra dom i lera!
Vad roligt med Dahlian, även här har åtminstone en av knölarna börjat kika upp lite men inte så mycket som eran, håller tummarna att solen här räcker till än så länge, men snart har vi mycket mer sol här så det både räcker och blir över ;)
Ha en fin söndag!!
Kramar!!
Halloj!
RaderaJa det är rogivande att få använda sina händer och skapa något. Jag tänker väl mina mer som gåvotaxar än smörtaxar. Men de har samma modell som sådana har.
Nu får vi hoppas på blommor vart efter med.
Även om inte värmen är här just nu så vet vi ju att den kommer och stannar ett bra tag.
Detsamma till dig.
Kram
Jag blir så nyfiken på dina smörtaxar. Hoppas få se dem snart. Visst är det kul när saker man stoppat i krukor börjar titta upp?!? Kramar Marika
SvaraRadera