Lördagen blev en gråmulen dag. Inte chans fanns det för solen att ta sig i genom de tjock molnen som täckte himlen.
Jag hade tänkt gå en sväng till Chinobutiken efter frukosten. Men tröttheten slog till så jag hoppade det.
Vid 11-fikat kom Magnus förbi en stund och bjöd på churros till kaffet. Han hade varit en sväng på marknaden och handlat lite. Det blev mycket snack om både ditten och datten innan han fortsatte hem till sig.
När han gått gick jag upp på taket och plockade ner tvätten som faktiskt hängt över natten. Den var inte torr i fredags när jag tänkte plocka ned den, så därför fick den hänga kvar. Sedan åkte dynorna in under taket för det har lovats regn som idag.
Tog mig en lång och skön powernap på soffan med boken i örat när gubben tog en sväng med Ixa.
På kvällen efter middagen blev det kortspel och då kom det bilder från barnen hur mysig dagen hade varit hemma i Sverige. Två av dem visade att de höll på att grilla och en hade en mysbrasa i deras vedkase.
Vi såg på M&M när det var dags för tv:n och sista avsnittet på "Där solen alltid skiner". Läste att det kommer att bli en säsong 2 av serien.


Det lät som en behaglig dag. Efter ditt tips så började vi se serien i går,
SvaraRaderaDå blir det kanske egna druvor i år?
Kram
Ja det var det.
RaderaDå får vi se vad du/ni tycker om den.
Ja kanske.
Kram
Temperaturen var skön igår trots molnigt. Ring mig när det behövs trampas vindruvor. 😉 Kram och ha en fin dag
SvaraRaderaEn skön dag igår trots bristen på solen, varmt var det ju ändå. Idag har då iaf vi fått lera med det lilla regn som kommit (hittills). Allt är brunprickigt här ute, tur min man tänkte på att plocka in dynor mm som inte hade blivit så vackra av leran.
SvaraRaderaEgna vindruvor vore ju härligt att ha, hoppas ni får en god skörd.
Ha en fin söndag
Kram
Yvonne