Nu håller sig termometern mellan 4 till 8 grader hela dagarna, då är det höst på riktigt tycker jag. Så nu eldas det för fullt här hemma och tänds en massa ljus på kvällarna. Sedan blir det även lite seriemaraton den här årstiden, och ikväll blir det sista avsnittet på The night of. En miniserie i 8 delar som handlar om en kille som tjuvlånar sin pappas taxi och sedan händer allt.
Jag är nog lite knäpp för jag gillar när det blir lite småkyligt - och jag är en fryslort. Tända ljus och sitta under en filt, det är härligheter. Kram.
Hej Carin här som har den här bloggen. Jag är en gift kvinna på 63 år som lever med min man som jag har kompat ihop med över 40 år i vått och torrt. Sedan 2018 är vi bosatta permanent i Spanien. Det jag skriver om här på bloggen är livets vardag. Så bloggen är som min lilla dagbok.
Ja nu är hösten här på riktigt, mysigt tycket jag. Kram Camilla
SvaraRaderaHej hej!
SvaraRaderaJamen visst är det ganska mysigt...;)
Tända brasor och ljus, promenader och varm choklad... å tv-mys...;)
Det är ju det bästa med vårt land...att vi verkligen får uppleva alla årstider..
Kraaam Katarina
Jaaaa underbara Hösten I L❤️VE!
SvaraRaderaFina höstfoton du tagit/Kram
Ja här eldas också...raggsockor är på och katten har fått eget fårskinn! Det är höst...
SvaraRaderaHärliga bilder du bjuder på denna fredag!
Kram från Titti
Vilka härliga höstbilder! Här har vi också höst. Bara 17 grader just nu... Men dom vackra höstfärgerna får vi inte så mycket av här.
SvaraRaderaHa en härlig fredag!
Lilla gumman Nyponbilden är underbar, riktigt vacker >Höstbild.
SvaraRaderaStor lycka till i morgon nu, ha det så skönt, kram mamma H.
Jag är nog lite knäpp för jag gillar när det blir lite småkyligt - och jag är en fryslort. Tända ljus och sitta under en filt, det är härligheter. Kram.
SvaraRadera