2025-08-24

En vanlig dag

 

När alla morgonsysslor var fixade så gjorde jag mig i ordning för en liten promenad bort till La Zenia för att hämta ut lite medicin till mig. Först var det väldigt lugnt på boulevarden men när jag var på vägg hem igen så var det knökfullt av folk som det är denna årstid.

Jag stannade till vid churrosståndet och köpte med mig några churros hem till gubben och mig. Priset är detsamma men de klipper dem i mycket mindre bitar. Så dyrt för kunden men en avans för säljaren för handlar det gör vi ändå.

Vi tillbringade dagen på taket när jag kom hem för där uppe fläktade det ljuvligt skönt mot nere i trädgården. När det var dags för middag fixade jag till en asiatisk wok på kalkonfilé som blev riktig god faktiskt.

Kvällen blev vid tv:n och sedan hopp i säng för mig som somnade rätt så snabbt som alltid nu för tiden.


Fläktade skönt vid havet.


Hämtade medicin på La Zenia.


Kan kanske ta ett extraknäck på en asiatisk restaurang om jag nu får skryta lite 🙄😁.



Satt mig på trappen och drog in doften från rosorna och knäppte ett kort.

14 kommentarer:

  1. Det lät som en behaglig dag och maten den såg verkligen så god ut!
    Önskar en fin söndag!

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Den var helt lagom 😉😊 och bra.
      Tack
      Kram

      Radera
  2. Härlig dag och maten såg väldigt god ut. Själva ska vi åka på Brunch med en grannfru, tillika vår goda vän och husvakt när vi är i Spanien, till Sundsta Säteri som ligger åt Norrtäljehållet. Brukar vara så mycket gott där så någon middag lär vi inte behöva, kanske fil och en macka på sin höjd.

    Ha en fortsatt fin söndag hälsar jag från ett 16-gradigt Åkersberga
    Kram
    Yvonne

    SvaraRadera
    Svar
    1. Dagen var toppen och maten var god 😊.
      Vilken trevlig utflykt ni ska iväg på.
      Tack och detsamma till dig.
      Här är det 27 grader nu.
      Kram

      Radera
  3. Skönt när det kommer lite luft som är fräsch mitt i all värmen. Maten ser verkligen 👌 ut. Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jo det är det för det är inget man varit bortskämd med precis.
      Tack.
      Kram

      Radera
  4. Härligt att sitta och lukta på rosorna, såna stunder gör mycket för välmåendet. Maten ser jättegod ut! Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja verkligen, kände mig som tjuren Ferdinand 😀.
      Tack den blev toppenbra.
      Kram

      Radera
  5. Asiatisk wok är så gott och att din blev god förvånar inte.
    Kram

    SvaraRadera
  6. Den maten såg verkligen god ut, fina blommor som alltid. Tommy har gröna fingrar. Kram Birgitta

    SvaraRadera
  7. Maten ser supergod ut, jag gillar också wok och kalkonfile är faktiskt himla gott att woka :) Vilken vacker ros, härligt att den fortfarande blommar <3 Stor kram!!

    SvaraRadera
  8. God mat du gjort som vanligt. Det är med churrosen som med allt annat, det blir mindre, men kostar lika mycket om inte mer. Ta kaffe t ex 450 i paketen nu, juice som vi köper är nu 900 ml istället för en liter som tidigare. Irriterande är det. Bara att hänga med och betala så länge man kan. Brukar säga att det jag inte vill vara utan här är Bregott och kaffe....
    Lite mulet här idag, och inte så varmt.
    Fortsatt trevlig söndag och kommande vecka.
    Kram /Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
  9. Wook är så gott och din med kalkon ser verkligen ut som på en asiatisk restaurang. Kanske du vill dela med dig av receptet? Kraaam Pia

    SvaraRadera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.