2026-02-16

Ska de vara gröna?

 

Ja det var vad gubben frågade när han fick se mina igelkottar. De är inte gröna svarade jag tillbaka fast jag förstår att de är just var de är.

Jag frågar rätt mycket nu förtiden vad saker och ting har för färg till min gubbe, eftersom jag lever i en mörk grå zoon numera. Det finns inga klara färger längre i mitt synfält. 

Men igår när jag skulle måla igelkottarna medans gubben satt och tittade på storslalom så frågade jag inte han om vilken färg det blev när jag blandat klart. Utan tittade på målartuberna vad det stod på dem och blandade ihop tills jag tyckte att jag fått rätt färg. Men det var där och då jag skulle ha frågat gubben om han såg samma färg som jag, men det gjorde jag inte utan började att måla.

När de sedan hade torkat så spraylackade jag dem och det var efter det när gubben kom ut på gården han frågade om de skulle vara gröna 🙄.

Nu är mitt igelkotteprojekt klart och så här ser (såg) de ut (bilderna nedan) men nu har de åkt i papperskorgen.

Vad har jag lärt mig av detta. Jo att alltid fråga när jag är osäker vad det är för färg. 


Gubben säger att färgen går mot kaki så de är inte mossgröna.



Nu har jag testat detta och får tänka ut något nytt projekt.

4 kommentarer:

  1. Så jobbigt för dig att synen påverkar även färgerna men det är som det är. Det känns som en klok strategi att fråga nästa gång. Sedan tyckte jag att de blev söta ändå men jag förstår att det inte var vad du hade tänkt dig. Mossgröna var de i alla fall inte. Nu har du testat i alla fall.

    Kram

    SvaraRadera
  2. Jättesöta även om de inte fick riktigt rätt färg kanske, förstår det är jobbigt att inte själv se färgerna men du har ju din man att fråga som tur är, tills dina ögon är helt bra igen.
    Kram
    Yvonne

    SvaraRadera
  3. Halloj Carin! Varför kastade du dem?!! Jättesöta ju!! Men jag förstår din frustration att inte se färger klart och tydligt! Jobbigt! Det gör ont att läsa! Men jag tycker att dina igelkottar var fantastiska, oavsett färg!

    KRAM till DIG! Anna

    SvaraRadera
  4. Tycker som Channal, du borde inte ha kastat dem. Visst kan igelkottar vara gröna. De är verkligen fina! Kramar Marika

    SvaraRadera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.