2026-04-06

Strålande dag

 

Igår var det ett fantastiskt fint väder. Sol, värme och knappt någon blåst att tala om. Vi tillbringade dagen hemma och bara njöt av dagen. Jag mådde mycket bättre igår och det kändes skönt.

Gubben han pysslade med växterna och jag tittade på. Han plockade bort en massa vissna löv från ett utav mandelträden som verkar ha ballat ur lite. Jag kunde inte hjälpa till för jag såg inte vilka löv som var vissna för de hade samma färg allihopa tyckte jag.

Vi åt ugnsbakad lax med en god senapssås till på eftermiddagen. Jag var så hungrig så jag glömde helt bort att fota tallriken.

Jag målade lite på mina taxar som nu stått ett bra tag på altanbordet. Lite kämpigt och pilligt med synen men ändå så rogivande tycker jag. Jag hade en märklig känsla där jag satt och svor på mina ögon men ändå målade på och tyckte det var kul. Men så var det😂.

På kvällen blev det lite kortspel och sedan en stund vid tv:n och jag såg alla programmen utan att nicka till igår.



På väg hem till frukosten och kaffet.

14 kommentarer:

  1. Vilken bra och behaglig dag det blev. Så skönt att du kände dig bättre i går.
    Det var verkligen en vacker morgonhimmel!
    Önskar en fin annandag påsk!

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det blev det och det var skönt att känna sig helt okej igen.
      Ja det är det.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  2. Skön dag med god mat, blir lax idag. Fin bild.
    Här var det verkligen aprilväder, stormen Dave var här , med regn/hagel. Många träd blåst ner. Blåser även idag men solen tittar fram ibland. Ha en fin dag. Kram Birgitta

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var det.
      Jo jag har läst och sett det.
      Okej, skönt att den dragit över nu.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  3. Det var en fantastisk dag igår och det känns som att det blir lika najs idag. Ha en fin annandag påsk. Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var det och det tror jag att det blir.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  4. En bra dag igen och skönt att ha återfått energi! Kram

    SvaraRadera
  5. Härligt att du mådde så bra och kunde njuta av det härliga vädret igår. Hoppas du känner så även idag. Vilken storm som drabbade både Sverige och Danmark. Svärsonen som är dansk och är här just nu sa att det stod i danska tidningar att folk fått rekommendation att inte gå ut öht på Jylland pg av stormstyrkorna där, huuu det låter hemskt.

    Nu ska jag ut och plantera två växter som har väntat på sin tur i en vecka nu. Ska även plocka bort det lilla påskpyntet som står framme och packa ner det till nästa år. Björkriset slänger jag med fjädrar och allt, ska i fortsättningen hoppa över riset (skitdyrt) då det inte är värt vare sig besvär eller pengar.

    Ha en fortsatt fin måndag
    Kram
    Yvonne

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var skönt och jag har njutit idag med,
      Jo jag läste om ovädret som varit där hemma.
      Ha en fortsatt bra dag i trädgården.
      Får plocka några andra kvistar nästa år istället, Sådana som är gratis.
      Kram och detsamma till dig

      Radera
  6. Vad skönt med en "må bra dag". Finväder är det absolut inte här. Kraaam Pia

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det är det verkligen.
      Nej där hemma är det verkligen Aprilväder.
      Kram

      Radera
  7. Skönt att du mår bättre idag. Här är det inte fint väder. Blåser något hemskt. Hela natten har det blåst, svårt att sova. Hunden och jag blir oroliga när det blåser. Känns inget vidare idag med någonting, vår bil har "lagt av". Började med ett högt ljud när vi åkte. Nu vågar gubben inte köra med den...., vet inte hur vi ska göra nu. Som tur är har vi sonens bil som alltid står här i vårt garage, men det är inte vår bil. Sonens bil är gammal och nu är man orolig att något ska hända med den. Vi bor inte centralt heller. Känner ingen som är duktig med bilar. Min gubbe kan mycket, men detta med bilen klarar han inte tyvärr. Nu har jag gnällt färdigt....
    Hoppas ni får en fin annandag påsk.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det är skönt.
      Men så tråkigt med bilen de ska bara fungera. Tur att ni har sonens i alla fall så länge. Hoppas ni hittar någon som kan hjälpa er.
      Gnälla behöver man ibland för då känns det lite bättre efteråt.
      Det har vi haft och detsamma till er.
      Kram

      Radera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.