



Vilken dag vi hade igår, visst blåste det en del men solen var framme i allafall. Vi blev klara med vårt däck runt tunnan. Nu är det bara staket som ska dit men det får bli i vår. Vi måste ha något att göra då med. Ska visa bilder på det som jag lovat, men det får bli i ett annat inlägg. Nu provade jag på att göra mosshjärtan för första gången. Det var inte det lättaste precis dom blev väldigt bulliga och knappt synbart att det är hjärtan. Men två stycken blev det, ett hamnade på ett fat och det andra fick pryda sin plats vid dörren. Det får stå och luta sig emot en av zinkkrukorna med mossa och äpplen i. Igår kom en av döttrarna och pojkvän förbi en snabbis med lite svamp som dom hade plockat. Det kryllar av svamp nu i skogen, mest är det trattisar. La ut dom på tidningar och torkar dom istället för att göra svampmacka av dom. Så kan man smula ner i någon god sås man gör till en saftig köttbit.
Bilderna är klicbara.

Så fine mosehjerer du har laget.
SvaraRaderaDet har jeg ikke prøvd, skulle ut i helgen og plukke inn kongler og lyng, men det regnet så fryktelig... får se neste helg.
Ha det så fint!
klem Gry : )
Men dina mosshjärtan blev ju jättefina,så sött med lingonriset i det ena!Du har fantasi att kan ju trolla med det mesta,inte bara med maten.=)
SvaraRaderaTrattisar brukar min bror plocka och torka dom precis sådär.När han var hos min Far i helgen och beökte honom,så plockade han svamp.
Han brukar göra så god svampsoppa..och jag tror att han gör såser också av dom.Min bror är också jätteduktig på att laga mat,man får alltid prova på något nytt när man hälsar på.=)
Tack för fina ord.=)Ja,jag brukar också laga kroppkakor,visst är det gott!Min Far brukar vilja att jag lagar till dom åt honom när jag besöker honom i Värmland.Då brukar jag laga till en stor sats på en gång och frysa in.Då har han bara att tina upp dom i micron och sedan koka dom.
Nu ska jag dra täcket över mig och sova,sov så gott!
Nattiskram,Maria
Hoppsan,det smög sig visst in något stavfel någonstans,snubblar visst på tangenterna ibland..ja så är det när man har för bråttom*fniss*
SvaraRaderaKramis
SÅ fina dina mosshjärtan blev:)
SvaraRaderaKram Lallis
Godmorgon på dig.
SvaraRaderaSer att jag måste ut i skogen och hämta hem mossa och annat material snart.
Så fint det blev.
Spelar det någon roll att det blev lite bulligt då?
Näe, det symboliserar nog ett stort och varmt hjärta tror jag.
Ha det nu så gott vännen.
Kram Synne.
vad redig du har vart!jättefina har de blivit!!=)
SvaraRaderaHej Mamma C!
SvaraRaderaVad fina dina mosshjärtan blev!
Det kanske man skulle prova.
Man kan ju pyssla lite med mammsen när hon är här.
Vad skönt att ni är färdiga med ert deck. Ska bli kul att få se bilder.
Trattkantareller är himla gott att ha i sås, mums. Jag blir alltid så hungrig när jag är här inne och hälsar på hos dig, fniss.
Kram Bodil.
Tjo! vad vackert det blev med dina hjärtan i mossa, men du, de var inte de minsta mossiga utan kändes väldans fräscha ;) ha det fint!
SvaraRaderaDet är precis så där som mosshjärtan ska se ut! Bulliga och underbart hemgjorda! *gillar*
SvaraRaderaKram på dig!
Karin
Hejsan!
SvaraRaderaMen så mycke fina saker du tillverkat av mossan...toppen!
Såg ett foto i vår tidning häromdagen....någon hade dekorerat en hel cykel i mossa...bara sååå fräckt.
Kram nilla
Hej!
SvaraRaderaDen är busenkel, och går snabbt att göra. Mönster finns på sid: http://www.op.se/parser.php?level1=2&level2=537&id=883673
Kram
/Ewa
Vilka fina hjärtan du gjort..Och torkad svamp är ju härlig att ha nu i vinter...Kram/Majsan
SvaraRaderaVad fint du gjort med mossan....riktigt proffsigt!
SvaraRaderaTorkade trattisar är gott att smula ned i såser som du säger...och det finns hur mycket som helst i skogen av dem...kramiz:)
Jag tog stickor nr 9, stickar lite lösare, och det garn som står i mönstret. Finns andra garner man säkert kan använda också.
SvaraRaderaSka bli kul att se om du också sätter igång nu. Lycka till! =)
Kramis
/Ewa
Vilka fina mosshjärtan!
SvaraRaderaKram,Lotta
Å vad härligt med mosshjärtan.Vill jag pröva nån gång men häristan är det inte lätt att hitta lämplig mossa.Fint i zinkkrukan med. Kram Katta
SvaraRaderaDet var ju inget fel på dina hjärtan!!
SvaraRaderaSer kanonfina ut!
Och som vanligt hos dig blev jag sugen på nåt att äta!
Kram Hannis
jag tycker dina mosshjärtan är jättefina.
SvaraRaderaKul att det finns så mycket svamp i skogen.Här har älgjakten börjat,så nu vågar vi oss inte ut i skogen på ett tag.
kram Anette
Tycker nog att dom blev väldigt fina, så det så, visst är det härligt med alla svamp, ska pröva lyckan i helgen, ha det bra, kram VIOLA
SvaraRaderaGullidu*
SvaraRaderaHuslig du är med allt du gör! Superinspirerande verkligen!
Spännand eå se hur trallen blev!
Ha de bra!
vilka fina mossiga hjärtan du har gjort :) Jag ska nog också ge mig ut i skogen och samla lite ... snart, ska bara jobba färdigt först ;) Kantarellerna ser riktigt goda ut, det låter som en skön dag i skogen
SvaraRaderaHa en bra vecka
Kram karin
Vad fint du pysslat :)
SvaraRaderaJättefina! Visst är det kul att göra små konstverk med naturens material. De är jättefina och bulliga. Jag gjorde ett JätteHjärta i grön mossa förra året, i år belv det i olika vitmossa och rönnbär, eftersom vår ytterdörr blivit röd.
SvaraRaderaJag tänkte lägga ut ett par bilder på min höst smyckade altan med.
Jag har ju lite paus från bloggen, men det kan komma en och annan bild ibland. Ha det gott! Kram Limerose
Hej!
SvaraRaderaSå fina mosshjärtan du har gjort!
kram.
Du har ju gjort jättefina hjärtan...
SvaraRaderaHärligt med en massa svamp..
Är ju guld värt.
Kram
Hej!
SvaraRaderaÅhh vilka söta mossarrangemang!
Kram
Mia
Hej Monica!
SvaraRaderaDina mosshjärtan är ju jättefina! Inget fel på dem inte?
Använde du något som stomme?
Vet att en del använder hönsnät, men det verkar lite knöligt, tycker jag.
Svamp, vad gott!! Säger varje år att jag ska ut och plocka och varje år blir det inget av. Får se om det blir ett trendbrott i år...
Tänkte att jag skulle göra lite äppelkräm i alla fall. Våra äpplen är inte riktigt slut ännu...
Sköt om dig och ha en skön torsdag!
KRam Willewira
Hej Mamma C!
SvaraRaderagrattis du har vunnit i min utlottning!!
Jättefint med mosshjärtat.
kram Kristina
Vilka ulliga gulliga bullmjuka hjärtan! Jag vill bara borra in näsan och njuta! Finfina
SvaraRadera