2025-02-15

Alla 💖 Dag

 

Alla Hjärtans Dag är inget som vi firar genom att köpa en massa presenter till varandra, utan vi äter något gott och gör det till en mysdag.

Vi tog en promenad med Ixa och gick sedan till Waldemars för att ta en öl och njuta i solen. Vi tog in en pizza att dela på till ölen med och sedan satt vi där ett bra tag och bara njöt av dagen.

När vi kom hem satte vi oss i trädgården och jag tog en ny bok som jag började att läsa. Vi satt där tills solen försvann bakom grannens tak och det blev lite kyligt i skuggan.

Jag gick in och började att göra våra räkmackor som vi skulle äta lite senare och då åkte gubben och hämta mina öljätter som han skickade efter från Amazon härom dagen, för de låg nu i en Amazonbox.

Kvällen blev vid tv:n och igår blev det en miljonvinnare i stolen hos Rickard Sjöberg på postkodmiljonären. Kul att se när de är så duktiga.


Det blev en liten sovmorgon så vi fick se solen färga himlen sådär vackert orangeröd nere vid havet innan den kommer upp.


Vi tog en liten promenad innan vi gick till Waldemars.


Vi delade på en pizza till ölen.


Började med den här boken när vi kom hem.



Räkmacka och rosa Cava.

18 kommentarer:

  1. Alla dagar kan få vara alla ❤️ dag tycker jag. Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Håller med dig, det ska inte behöva finnas en speciell dag för det.
      Kram

      Radera
  2. En helt perfekt Alla hjärtans dag om du frågar mig <3 Och så räkmacka på det! Mums :)
    Ha en fortsatt fin helg <3
    Kramar!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det tyckte vi med 😀.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  3. Så fina räkmackor du gjort! En härlig dag förstår jag. Kram

    SvaraRadera
  4. Vilken härlig dag, både pizza och räkmacka , mums. Läser också nu. Går i perioder. Ha en skön helg. Kram Birgitta 💞

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det var det och det blev lite mycket av det goda så det finns en bit av räkmackan kvar idag med.
      Det är samma här.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  5. Vilken bra alla hjärtans dag det blev. Jag tycker inte att det handlar om dyra gåvor utan att ha en mysig dag tillsammans. Äta lite gott och så.

    Kram och god lördag!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Den blev toppen.
      Visst är det så, det tycker jag med.
      Kram Och detsamma till dig

      Radera
  6. Fin dag ni haft, med goda räkmackor. Vi var i Linköping Ikanohuset och åt Thaibuffé. Det var gott, men åt lite väl mycket. Alla hjärtans dag är alla dagar. Speciellt för min gubbe som är hjärtopererad flera gånger.....Jag köpte en Hoptimist med hjärta till min gubbe, bara på kul. Han blev glad.
    Fortsatt trevlig helg!
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
    Svar
    1. En jättebra dag och er verkar ha varit toppenbra med.
      Vilken söt liten present han fick.
      Detsamma till dig.
      Kram Carin

      Radera
  7. Så mysigt! Vi brukar inte heller köpa grejor, men en mysig middag är ju aldrig fel :)

    SvaraRadera
  8. Hej Carin! En perfekt Alla hjärtans dag för er! Startar med vacker soluppgång och avslutar med rosa cava! Underbart!

    Tänk vad kul! En tjugoåring tar hem miljonen!!

    Skön söndag till er! KRAM Anna

    SvaraRadera
    Svar
    1. Halloj!
      Det blev en toppendag 😀.
      Ja det var skoj att se han ta hem miljonen.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  9. Så mysigt! Här blev det också räkmacka och bubbel, är väl aldrig fel tycker jag 🥰och igår blev allting vitt, vitt när det började snöa lagom till sportlovsveckan här i Skåne! ( sen får den gärna försvinna 😊 )

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det var en perfekt dag och valet av macka och dricka var det inget fel på alls 😉😄.
      Kul med snö för barnen men förstår dig fullt ut 🙈😁.

      Radera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.