Igår åkte dammsugaren fram efter frukost och datorhäng. Ixa fäller och även jag så det behövdes en sväng med den. Nu fäller jag inte lika mycket längre som jag gjorde för ett par månader sedan, nu är det mer normalt. Tror att håravfallet på mig beror på inflammation i min tarm och av oro man går och bär på oavsett man vill eller inte. Men man får försöka se det positivt, det är bara hår trots allt.
Våra grannar kom och bjöd över oss på lunch vid 14.00 och det tackade vi inte nej till. Vi blev bjudna på fisksoppa i solskenet och ett glas vitt till den.
När vi gick över till grannen lät vi altanen vara öppen så att Ixa kunde vara på gården om hon ville eller ligga på altanen. Hon stod inte och hängde med tassarna på staketet för att se oss eller gnällde en enda gång när vi var borta. Utan hon låg på trappan och inne på altanen hela tiden. Så hon skötte sig jättebra.
Tog en promenad med Ixa när vi kom hem och sedan satt vi på altanen och löste korsord ett bra tag innan vi gick in och tog kvällsfikat och knäppte på tv:n.
Riktigt skönt i solen.
Mysigt och trevligt och mumsigt. En skön tisdag m.a.o. Kram
SvaraRaderaDen var perfekt och alltid mysigt att få gå och sätta sig vid dukat bord.
RaderaKram
Trevligt att bli bjuden på fisksoppa i solen. Ser skönt ut.
SvaraRaderaKram Tummelisa/Eva