När morgonpromenaden var gjord och allt annat som hör morgnarna till hoppade jag in duschen. Och när jag sedan var klar tog jag mig en promenad ner till posten.
Som vanligt var det kö på posten och de hade inga kölappar utan det bildades en lång kö till de tre kassor som var öppna. Här står man inte alltid kvar i kön utan kan gå och sätta sig eller gå ur kön och ta ett mobilsamtal. Men när deras plats närmar sig kassan då är de där som blixten. Lite störigt tycker jag, för tänk om alla skulle göra likadant, då hade inte detta system funkat. För till slut hade de inte vetat vem som stod framför eller bakom dem. Men men, nu bor vi här och det är bara att gilla läget.
Efter posten så gick jag vidare till Chinobutiken för att handla broderigarn, för grönt var den enda färg som jag inte hade hemma i min påse med broderigarner.
När det var klart mötte jag upp gubben och Ixa på The Covern, och där satt vi ett bra tag och pratade och kollade på folk innan vi gick hemåt igen.
Jag gjorde en enkel pasta till middag som vi åt på altanen och sedan satt vi där tills vi flyttade in oss till soffan och bänkade oss framför tv:n.
Godmorgon sköna onsdag sa vi nere vid havet.
Ja posten tog sin lilla tid som det brukar.
Där har vi aldrig suttit jag och gubben men det måste vara bästa solstället.
Vi lät Ixa springa lös på våran allmänning innan vi gick hem.
Nu finns det egentligen inga ursäkter att inte testa att göra hål i kuddfodralet och sy runtom med grön tråd.
Ah, kan förstå frustrationen. Man märker överlag att det är mer nonchalans på just sådant i andra länder. Det märktes jag mycket i trafiken då vi var i Spanien. Vi skulle köra förbi en gata då stod en parkarbetare i vägen med sin bil. Han tog rökpaus och han flyttade sig inte förän han rökt klart
SvaraRaderaJo det är så här och jag tror nog hela syd Europa är lite så.
Radera