2025-02-13

Onsdagen

 

Jag gick iväg till Lidl för att handla ost men jag tog en sväng förbi Chinobutiken med eftersom de ligger nästan vägg i vägg med varandra. Jag tänkte jag kunde köpa ny lufttorkad lera som tog slut när jag gjorde min ljusstake och så skulle jag ha öljetter till en väska som jag tänkt att göra. Men tyvärr så hade de inte något av det. Så öljetterna skickade gubben efter från Amazon till mig när jag kom hem, så jag kan fixa väskan.

När jag var tillbaka så blev det en skön stund i trädgården innan jag tog en sväng med Ixa. När det var dags för middag blev det pannkakor som serverades sedan blev det altanhäng tills vi gick in och såg på tv:n.



En suddig morgonbild.

8 kommentarer:

  1. Nya projekt verkar ligga i pipelinen alltid. 🙂 Kram och ha en fin dag! ☀️

    SvaraRadera
    Svar
    1. Faktiskt så har idésprutan legat på is väldigt länge här nu förutom målandet. Men nu börjar idéerna sakta tina upp och det gillar jag.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  2. Pyssliga Carin. Hoppas du får tag i lera. Så roligt att se dina projekt.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det gör jag säkert för det finns fler Chinobutiker 😉😁.
      Tack.
      Kram

      Radera
  3. En bra dag helt enkelt. Så fint att öljetterna gick att beställa så nu hoppas jag att det löser sig med leran också.

    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det var bra att det gick att beställa och leran hittar jag nog på någon annan Chinobutik.
      Kram

      Radera
  4. Hej Carin! Haha jag var också på Lidl igår. Jag köpte två askar med hjärtformade macarons. En ask till mig och en ask till mina barnbarn. Det är ju Alla hjärtans dag imorgon. De har så mycket kul med just det temat. KRAM Anna

    SvaraRadera
    Svar
    1. Halloj!
      Okej, det var något som jag missade. Men jag köpte en god glass, mango med cocos.
      Kram

      Radera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.