Sportlovsvecka hemma i Sverige för alla våra barnbarn och den ser ut att ha börjat bra med lite vitt på backen och minusgrader så det ligger kvar. Här hos oss började vecka 8 mycket bättre än i Sverige tycker jag och gubben. Vi hade strålande sol och plusgrader på våran termometer. Men smaken är som baken (delad) och tur är väl det. Igår var första gången för i år som jag tog på mig shorts när solen var framme.
Tänkte fixa den enkla väskan igår som jag pratat om, men verktygen som följde med öljätterna var odugliga. Verktyget som skulle stansa hål i tyget var värdelöst. Inte ett dugg vasst, så några hål blev det inte. Vill inte klippa hål själv om det skulle bli för stort så nu får jag kolla om jag kan hitta ett sådant verktyg på järnhandeln eller Chinobutiken.
Måndagen för övrigt var väl sig lik som alla dagar brukar vara när man är hemma. Vi pysslade lite med det som vi gillar och dagen rullade på precis som den alltid gör.
Vårt minsta fikonträd börjar att knoppa sig.
Även våra båda
Ja nu närmar det sig våren. Jag gäspar och har mig och skyller på vårtrötthet. 😉 Kram
SvaraRaderaVerkligen med stormsteg.
RaderaKram
Så synd att verktyget som följde med inte fungerade men förhoppningsvis kan du på tag på ett annat. Att klippa känns lite vanskligt tycker jag.
SvaraRaderaVår på gång hos er med fast ni har ju redan vårvärme.
Kram och god tisdag!
Det var tråkigt så det är bara att leta efter ett bättre.
RaderaJo det har vi men idag har haft ett bakslag.
Detsamma till dig.
Kram
Har varit med om samma sak... stansen är oduglig! Jag fick klippa hål och sen använda hammare för att få ihop öljetterna. Inte blev det perfekt men det funkade och balkongskyddet av markisväv sitter fortfarande kvar efter 12 år på min gamla balkong har jag sett.
SvaraRaderaShorts... jo jag tackar jag!
Kramar från Eva-Mari
Verkligen trist när det är så.
RaderaTänkte göra så först men blev lite feg om hålen skulle bli för stora.
Låter toppen ju, men det här är tyget inte lika robust som markisväv så jag ska kolla om jag hittar ett stansverktyg först.
Idag har det inte varit shortsväder utan långbyxa på igen.
Kram
Så härligt med alla knoppar! Som löften om våren :)
SvaraRaderaJa verkligen.
RaderaSå trist att stansen var så dålig. Hoppas du hittar något bättre alternativ.
SvaraRaderaJa det hoppas jag med annars får jag väl våga klippa ett hål själv.
RaderaHoppas du får tag i verktyg som fungerar, så att du kan göra din väska som du tänkt. Ska bli roligt att få se sedan. Tänk att du kan ha shorts redan, blir så avis.....
SvaraRaderaKram Tummelisa/Eva
Ska kolla runt i affärer annars får jag väl våga mig på att klippa små hål själv.
RaderaIdag var det långbyxa på igen.
Kram
Hej Carin,
SvaraRaderaJag tillhör lägret som vill ha shorts-väder på sportlovet. Skulle aldrig någonsin komma på tanken att boka en resa till fjällen. Ni har det härligt. Att ta dagen som den kommer och göra lite vad man vill...Målbilden för mig.
Ha en fin dag!
Varm kram,
Anneli
Halloj!
RaderaDin tid kommer var så säker 😉 😀.
Boka resa till fjällen behöver väl inte du som har så mycket snö ändå 😁
Tyvärr så blev det inga shorts på idag utan byxor igen. Men bara solen kommer fram så har vi det varmt och gött.
Ha en fortsatt fin tisdagskväll.
Kram
Vi har även vinterlov och barnen åkte skidor i Alperna.
SvaraRaderaKnopparna spirar redan där man är i Spanien... från helgen försvinner kylan här och nästa vecka blir det tio grader så att de första snödropparna blommar.
Med vänlig hälsning till dig... Det är trevligt att se de första vårtecknen med dig.
Hug from Viola
Våra barnbarn i Sverige har vinterlov eller sportlov som det kallas nu.
RaderaDet växlar fort i vädret så snart har du vår hos dig med.
Tack
Kram
Hej Carin! Låter underbart... kan sakna Nerja vid den här tiden. Mycket varför vi inte åkte i år var att de bara har flyg en gång i veckan till Malaga från Skavsta. Så synd att RyanAir slutade sina flighter från Nyköping. Du får njuta av sommarvärmen även för mig. KRAM Anna
SvaraRaderaHalloj!
RaderaFörstår det och det är synd att vissa flyg dras in.
Idag har vi haft ett bakslag i vädret men bara solen tittar fram så blir det skönt.
Kram
Det är så härligt när värmen kommer tillbaka, snö går bort för mig också, inte helt otippat. Kram
SvaraRaderaVerkligen och snö är vackert att se på bild 😉😀.
RaderaKram
Gomorron Carin!
SvaraRaderaSå ljuvligt med dom små knopparna som börjar komma <3 Och härligt med solen förstås!
Min son berättade att dom hade fått lite vitt på marken nere i Skåne också, han tyckte det var mysigt ändå :)
Stor kram och ha en fin dag!
Godmorgon Sara!
RaderaJätteskoj att se att det börjar bli liv i växterna igen.
När vi åkte till Sverige om jularna innan vi fick Ixa så gillade jag med att få se och vara i snölandskap om det nu kom någon snö den tiden vi var där.
Detsamma till dig.
Kram