Igår var sista dagen för min penicillinkur som jag fick efter katetern sattes in. Skönt att bli av med för det smakade pecka och skulle tas 3 gånger per dag. Påsar med något pulver som skulle röras ut i ett halvt glas vatten och drickas på direkten 🤢. Men nu är det check på det. Nu har jag även nedräkning på de blodförtunnade sprutorna som jag bara har 9 st. kvar av och sedan blir det check på det med.
Vi gjorde inget särskilt igår utan tog dagen som den kom förutom att vi klippte Ixa och det tog ju sin lilla tid. För trimmern var tvungen att laddas på nytt en gång. Men hon gillar att bli klippt och är så duktig och står still när vi håller på. Nu blir det ingen mer klippning för i år. Efter klippningen så blev det en skön tvätt i pälsen också sedan var hon så sprallig som en liten valp efter detta.
Det blev hemmagjord pizza till middag som vi åt på taket och där satt vi sedan till vi gick ner och såg på tv:n.
Morgonrundan tog vi ner till Cala Cerrada.
Solen var på väg upp när vi var på väg hem.
Nu tangerar papayaträdet trappavsatsen. Lite högre kan det bli sedan får det tuktas och hållas efter så det inte blir högre.
Just det, jag fyllde dadlar med jordnötssmör och hasselnötskräm och doppade dem i mörk choklad.
Försökte ta kort på Ixa när hon var klippt men det var inte lätt. Här sitter hon på helspänn och svansen går för fullt.
Så skönt att kunna sätta check på vissa saker. Visst flytande penicillin är alldeles gräsligt att dricka :-(
SvaraRaderaIxa blev verkligen fin efter klippning och tvätt. Ja, hon är ju fin annars också men skönt att få ordning på pälsen.
Önskar en fin måndag!
Kram
Verkligen skönt att kunna göra det och fy vale så otäckt det är.
RaderaJa det blir bra när vi klipper henne och hon gillar det med.
Detsamma till dig.
Kram
Hej Carin! Skönt att penicillinkuren är avklarad och att det bara är nedräkning kvar på sprutorna, alltid en befrielse när man kan bocka av sånt. Låter mysigt med en lugn dag och lite pyssel med Ixa, så gulligt att hon står så fint när ni klipper henne. Hon blev jättefin! Och pizza på taket låter verkligen som en perfekt avslutning på dagen!
SvaraRaderaKRAM till Dig! Anna
Halloj!
RaderaJa det är det verkligen när det är tråkgrejer.
Ja hon blev bra och hon är så duktig.
Det blev en perfekt avslutning på dagen.
Kram
Så fin Ixa blev. Bra när man kan sköta sådant själv. Vi klipper klorna och runt trampdynorna själva. Ska inte säga att Selma gillar det, men hon finner sig i det. Skönt för dig att slippa penicillinet nu. Har ännu inte provat att göra dessa dadlar ännu, jag som gillar dadlar. Fick så mycket godis från USA med jordnötssmör i.
SvaraRaderaFortsatt fin måndag.
Kram Tummelisa/Eva
Ja det är skönt att vi kan fixa pälsen själv och hon ska ju inte ställas ut så det funkar ju 😉 annars vet i sjutton om vår klippning hade blivit godkänd 😁.
RaderaJätteskönt att slippa dricka det 3 gånger om dagen.
Okej du får prova när ditt godis är uppätit.
Detsamma till dig.
Kram
Jag hoppas att det har svalnat av lite nu när vi ska komma hem under veckan. Jag beställde 23 grader 😉. Kram
SvaraRaderaOch jag hoppas att någon hört din bön 🙏.
RaderaKram
Så vacker en promenad i soluppgången är.
SvaraRaderaDitt godis ser utsökt ut... kanske jag gör det själv. Tack för att du delar med dig.
Jag önskar dig en trevlig vecka.
Kram Viola
Så söt Ixa är. Fin i ny frissa också. Kram Marika
SvaraRadera