2026-03-02

Skidor från morgon till kväll

 

Vi gjorde det så många andra gjorde i söndagsmorse, vi såg på Vasaloppet. Jag sitter inte standby i soffan från start till mål men det gör gubben. Jag tycker starten är roligast att se när alla ger sig iväg och sedan är det målgången såklart. Där emellan kan jag göra annat och kolla på tv:n med ett halvt öga.

Vädret gav inget solsken igår så att sitta ute i trädgården det blev det inget av. Utan vi var inne och gjorde det vi ville Men dagen den gick ändå och vips så var det kväller igen.

Då blev det mer skidtittande på tv:n. Vi såg på Svt-Play ett program som hette "Brytbussen" och det handlade om de stackarna som inte genomför Vasaloppet utan är tvungen att bryta. Efter det så hittade jag ett program i tre delar som var om världens längsta skidlopp 22 mil ovanför polcirkeln. Loppet heter Nordenskiöldsloppet.



Världens längsta skidtävling går 22 mil genom ödemark och fjällandskap i Norrbotten. Vad är historien bakom Nordenskiöldsloppet? Hur påverkar det kroppen och knoppen att delta i ett så krävande skidlopp? Vad får en människa att delta? Och framförallt, vem vinner?

Vi åt vegetariskt igår.



Kidneybiffar med hemmagjort naanbröd och tillbehör till det.

6 kommentarer:

  1. Det var riktigt tråkigt igår med dåligt väder. Nu har man ju vant sig vid sol. Nåja den kommer väl tillbaka antar jag. Ha en fin vecka! Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det får vi hoppas men denna vecka ser det rätt dystert ut.
      Detsamma.
      Kram

      Radera
  2. Vi såg inget alls av Vasaloppet i går men det gjorde inget. Oj, 22 mil! Att man ens kan få förr sig att åka så långt...
    Vilken god middag ni hade i går!

    Kram och god måndag!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Okej, och den dokumentären om världens längsta skidlopp var mycket intressant faktiskt.
      Ja det var gott faktiskt.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  3. Vi såg inte på Vasaloppet. Vi såg Farmen och Antikrundan. Det vegetariska ser gott ut som ni åt. Allt ser gott ut som ni äter. Här tryter fantasin om vad vi ska äta. Solen skiner här idag. Men det är ingen värme precis. I alla fall blir man på bättre humör av solen.
    Trevlig måndag.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
  4. Jag gillar också att se starten och målgången, resten är lite too much för mig. Tycker nog 9 mil är merän nog, 22 mil låter ju helt galet, men det finns ju intresserade av det verkar det som.

    Wow, så goda biffarna ser ut, får nog googla på det receptet eller är det någon av de svenska matinfluencerna som gjort dem eller har du kanske kommit på dem själva. Ser supergott ut.
    Ha en fin måndag
    Kram
    Yvonne

    SvaraRadera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.