2025-01-18

En gråmulen fredag

 

Igår var det ruggigt väder nästan hela dagen, mulet, grått och trist. Vi satt ute ett tag i trädgården men efter en stund började det att regna, så vi gick in och satte oss på altanen och spelade lite skip-bo.

När det var dags för eftermiddagsrundan gick vi ner till dalen så att Ixa kunde springa lite lös där. Sedan gick vi hem igen och startade med middagen.

Räkrisotto stod på menyn och den blev god när den var klar. Vi satt kvar på altanen tills det var dags för tv:n och det blev det vanliga som vi brukar se på fredagarna.

När gubben skulle ta sista rundan med Ixa började det att regna lite smått igen och så har det nog gjort lite till och från under natten. Inga mängder som har kommit men blött var det på gatorna i morse när vi tog vår runda.


Som sagt grått och trist var det igår.



Mums så gott det här var.

8 kommentarer:

  1. Risotto är så gott tycker jag och alltid ett säkert kort. Det får bli det till middag här framöver.
    Lite sämre väder hos er nu men jag tänker att regnet behövs.

    Önskar en fin lördag!
    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja det är det verkligen.
      Visst behöver vi regnet och det är okej när det regnar på nätterna.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  2. Vilken "smarrig" räkrisotto. Blir sugen. Här är det grått idag, men inte kallt. Ingen snö kvar. Gör inte mig något, är inte så glad i snö. Har nyss löst melodikrysset som vi gör varje lördag. (Vinner aldrig).
    Fortsatt trevlig lördag.
    Kram Tummelisa/Eva

    SvaraRadera
    Svar
    1. Den blev god faktiskt.
      Melodikrysset var väldigt länge sedan vi löste.
      Här har vi haft strålande väder idag. Suttit ute i trädgården med en bok.
      Ha en fortsatt fin lördag du med.
      Kram

      Radera
  3. Mmm...risotto med scampi/räkor, en personlig favorit här med <3 Brukar smaksätta risotton med citron, blir så fräscht och gott :) Ha en fin helg!
    Stor KRAM

    SvaraRadera
    Svar
    1. Visst är det gott och tack för tipset, det ska jag tänka på nästa gång.
      Detsamma till dig.
      Kram

      Radera
  4. Bra när regnet inte öser ner utan sprider ut dropparna under dygnet. På måndag ska vi få 30mm sägs det, för mycket på en dag.. men det kommer kompletteras med småduttande resten av veckan. Bra! KRam

    SvaraRadera
  5. Så avkopplande och h skönt ni verkar ha det. Samt bra att regnet kommer trots allt. Skivbolag gillar min tös.

    SvaraRadera

Tack för att du besöker min blogg och lämnar en liten kommentar.